дома / Bibliotekar

Bibliotekar

Ги надитри сите, полека до целта. ДУИ 16 години е најстабилната политичка партија во Македонија

Полека до целта, ДУИ 16 години е најстабилната политичка партија во Македонија   Демократската унија за интеграција по оставките на претседателите на ВМРО – ДПМНЕ и претходно на СДСМ, а со најавите за оставки или разрешувања на претседателите на БЕСА, Алијанса за албанците па и ДПА остана најстабилниот и најконзистентниот …

повеќе... »

Започна “демонтажа” на Македонија и проектот “Скопје 2014-та”

скопје 2014

По налог на министерот за култура Алаѓозовски започната е ревизија за спомениците, оградите, фасадите и сите пропратни елементи од проектот “Скопје 2014-та” и со тоа официјално започна неговата “демонтажа”, барем на “кириличниот” дел од него. Своевремено оваа идеја во колумна прв ја спомна поранешниот министер и висок функционер на СДСМ, …

повеќе... »

Љубомир Данаилов Фрчкоски, уставотворец со “чудни” ставови за Уставот

Фрчкоски

Фрчкоски е роден на 2 декември 1957 година во Скопје, познат македонски политичат и професор по меѓународно право, меѓународни односи и современи политички теории на Правниот факултет во Скопје при Универзитетот Свети Кирил и Методиј. Љубомир Фрчкоски дипломира на Правниот факултет во Скопје во 1981 година а во 1986 година …

повеќе... »

Која е Солза Грчева? Со нова партија, трета среќа или стара навика?

***Информација надвор од авторот на текстот: По прифаќањето за да биде интервјуирана за овој медиум, на проф. Грчева и беа пратени прашања уште пред месец и пол дена. Во контакт со проф. Грчева во неколку наврати добивме причини за доцнењето на одговорите, дека е презафатена со официјалниот старт на новата …

повеќе... »

Мега интервју со г-дин Љупчо Палевски за актуелните состојби (СДСМ, ВМРО, ДУИ,Името Македонија,Бизнисот,Трета)

Мега интервју со г-дин Љупчо Палевски Прв дел: Околу политиката, СДСМ и минатото Палевски, вие во СДСМ не сте активни веќе 18 години или нешто по 2000 година од локалните избори до кога бевте претседател на градската организација на СДСМ. Од тогаш стоите на ставот дека резултатите на партијата беа …

повеќе... »

Иредентизам кај Македонија и Грција – поим за плашење народ од соседите

иредентизам

Деновиве на балканот, осовено кај нашиот јужен сосед на голема врата се користи поимот иредентизам од страна на ФИРОМ. Македонските политичари, особено оние од власта не се ни обидуваат да го објаснат а најмалку да го анализираат овој нов момент од страна на Грција која очигледно добива се во пакет, …

повеќе... »

Кој е и што е НАТО? Интересни факти!

Кој е и што е НАТО, а кој е Столтенберг?! Пред воопшто да дискутираме кој е Јенс Столтенберг прво треба да ја објасниме организацијата која ја претставува а која заедно со ЕУ се двете организации поради кои сме на милиметри да го изгубиме националниот идентитет и смислата за постоење. НАТО …

повеќе... »

Аерозагадувањето и дволичноста на политиката!?

аерозагадување

Во земјите од далечниот исток ја нарекуваат карма а кај нас е позната како дволичност, особина која политичките партии ја манифестираат како двоен аршин за иста работа зависно дали во дадениот момент се или не на власт. И истата не се должи на високи политики и партиски идеологии туку на …

повеќе... »

Власи и Христијани Албанци ја создале модерната Албанска азбука!?

Модерната Албанска азбука е создадена и од Албанци Христијани и Власи!?   Прилично често и дотолку навредливо албанскиот народ како сосед ни се претставува како географска одредница на која живее исклучиво муслиманско население. И тој историски факт за постоењето на еден народ не е точен дотолку повеќе е навредлив. Во …

повеќе... »

Кој е Павле Трајанов?

Павле Трајанов

Политичарот кому нема кој да му даде оставка од сопствената партија за да премине во СДСМ. Павле Трајанов најмалку е македонски политичар како добар дел од животот поминал во водите на безбедносните органи и тоа и во поранешниот општествено политички систем па во периодот на транзит но и во актуелниот. …

повеќе... »

Кој е Метју Нимиц?

Кој е Нимиц? Метју Нимиц [78] се образовал на врвни универзитети. Големиот скок го направил во 1977 година, кога претседателот на САД, Џими Картер, го именувал за советник во Стејт Департментот. Го советувал државниот секретар Сајрус Венс, со кого ќе продолжи да го “решава” и “македонското прашање”. Иако не бил …

повеќе... »

Што прави Иванов со предлозите Костадиновски и Кадриу да се идни уставни судии?!

Што прави Иванов со предлозите Костадиновски и Кадриу да се идни уставни судии?! Претседателот Иванов покрај моќта да ги премолчува сите битни општествено политички настани и способноста секогаш кога државата е пред политички колапс да е на безбедна далечина од неколку илјади киломентри со последниот гест потврди дека најверојатно не …

повеќе... »

Никола Димитров мисли дека Македонија е домат а ЕУ зелено пазарче

Никола Димитров мисли дека Македонија е домат а ЕУ зелено пазарче.   Последната изјава на Димитров, пред неформалната средба на министрите за надворешни работи, на земјите членки на Европската унија, кој се одржува во Талин, Естонија, сосема јасно го затвори кругот, како македонската дипломатија ја гледа Република Македонија, во однос …

повеќе... »

МПЦ – ОА повторно (се) моли на грешна врата и од грешен агол на потчинета

МПЦ – ОА повторно (се) моли на грешна врата и од грешен агол на потчинета. Македонската православна црква – Охридска архиепископија или само Македонска православна црква е национална црква на Македонците со православна вероисповед и е најголема црква во Македонија. МПЦ се финансира од државниот Буџет на Република Македонија, верниците …

повеќе... »

Кој се во основа владиците поради кои ни е климава Црквата?

Кој се во основа владиците поради кои ни е климава Црквата?   Архиереј Стефан, со родено име Стојан Вељановски е роден на 1 мај 1955 година, во село Добрушево Битолско. Завршил средно богословско училиште во скопската населба Драчево. Се запишува на Православниот факултет во Белград, по завршувањето на факултетот, магистрира …

повеќе... »
Translate »
error: Content is protected !!