дома / luna2

luna2

Како Италија ги чести своите граѓани за 18 – ти роденден?

За да ги потсетат младите дека културата е многу важна за квалитетот на животот и општеството, италијанската влада минатата година донела одлука да им подари на тинејџерите подарок за полнолетство во вид на ваучер со вредност од 500 евра кои може да ги искористат за концерти за сериозна музика, театар, кино, …

повеќе... »

Откриено што се крие зад мистеријата за 800 години стариот мобилен телефон (видео)

мистерија

Денес, во времето на современа технологија, еднакво е предизвикувачки, но малку побрзо дешифрирање на историските мистерии кои подолго време го држат човештвото во неизвесност. Една од најконтроверзните археолошки мистерии е откритието на славниот „телефонот стар 800 години“ пронајден во Австрија. И навистина, предметот личи на денешните мобилни телефони, поточно на …

повеќе... »

Погледнете ја визијата на Елон Маск за подземна транзит мрежа на тунели каде автомобилите патуваат и се движат на шини со 130 километри на час (видео)

елон маск

„Боринг Компани“ е инфраструктурна компанија основана од страна на Елон Маск, кон крајот на 2016 година. Инспириран од метежот во сообраќајот низ Лос Анџелес, во кој пред неколку месеци и самиот заглавил, Елон го направил својот најнов иновативен проект. За време на последната „TEDTalk “ конференција, беше промовиран неговиот проект, …

повеќе... »

Специјална верзија на Нокиа 3310 која на себе ги има гравирано ликовите на Владимир Путин и Доналд Трамп (фото)

нокиа

Руската компанија Caviar, која се занимава со скапоцено украсување и разубавување на мобилните телефони, направила специјална верзија на Нокиа 3310 која на себе ги има гравирано ликовите на Владимир Путин и Доналд Трамп. Телефонот е позлатен и чини 2200 евра, пишува „The Verge“. Ликовите на американскиот и рускиот претседател се …

повеќе... »

Руски воен истражувачки центар го претстави прототипот на борбеното одело на следната генерација(видео)

војник

Руски воен истражувачки центар го претстави прототипот на борбеното одело на следната генерација.  Прототипот се состои од кацига, која го покрива и го штити лицето, и околоп за телото, кој претставува производ на врвна технологија на иднината. Оклопот има егзоскелет чија намена е да ги зголеми перформансите и издржливост на војниците …

повеќе... »

Технологијата со помош на која се прават лажни и монтирани снимки (видео)

технологија

Истражувачите од Универзитет во Вашингтон развиле технологија која користи машинско учење за совладување на движење на лицето и подоцна произведува доста автентични видео – снимки. Со други зборови, станува збор за технологија која го чита изразот на лицето и врз основа на алгоритам учи и репродуцира движења врз основа на …

повеќе... »

Топ 17 земји за започнување бизнис, Македонија 4-та на листата

Македонија

Започнување на бизнис никогаш не е лесно или пак без стрес. Но, постојат места каде што можете да ја стартувате вашата компанија од соништата со помалку ограничувања од другите, пишува Business Insider. Светската банка составува извештај на најдобри и најлоши места за да се биде претприемач, мерејки регулативи кои влијаат на …

повеќе... »

Декартов квадрат и ќе ви помогне да ја донесете вистинската одлука во животот!

дилема

Кога морате да донесете важна одлука, а нерешителноста  ве спречува во тоа, помошта треба да ја побарате во Декартовиот квадрат. Францускиот математичар и филозоф Рене Декарт во морето на своите принципи, теорија и правила понудил и интересна анализа на одлуката која потврдува дали е таа исправна или не. Пред да …

повеќе... »

Kако изгледа крвта зголемена под микроскоп за 1000 пати? (видео)

крв

Крвта е нешто што навистина ретко сакаме да гледаме затоа што поради популарната култура и холивудските филмови не асоцира на повреди, смртта и други непријатности, иако токму таа е тоа што не одржува живи. Во теорија знаеме дека нашата крв е составена од бели и црвени крвни зрнца, но што …

повеќе... »

Португалците јадат 57 килограми риба годишно, Македонците со 6 килограми се втори на Балканот

риби

Европејците јадат најмногу риба во споредба со другите народи од светот. Сопствените ресурси на ЕУ за снабдување со риба на Европејците им стигнуваат само за првата половина на годината. Остатокот од потребните количини се набавува од увоз. Во последниот извештај објавен од страна на „Нова економска фондација“ (НЕФ) стои дека …

повеќе... »

Во Швајцарија фризер заработува 2400 евра месечно, а платата на лекарите достигнува 11 000 евра

Швајцарија

Канцеларијата за економија и работа на кантонот Цирих секоја година објавува водич за плати на сите професии. Кантон Цирих неодамна објави водич за плати од кој може да се види колку се заработува во одредени професии во Швајцарија, пишува CroExpress. Оваа година на 800 страни ги објавиле податоците како што …

повеќе... »

На новиот вид хартија може да се печати и до 40 пати

хаартија

Дури и во денешното дигитално време, светот се уште зависи од хартијата, од која повеќе завршува на отпад или во центрите за рециклирање. Со цел да се намали количината на таквиот отпад, научниците развиле евтин, еколошки начин на изработка на печатените материјали на хартија на која може да се почати …

повеќе... »

Сакате да станете YouTube ѕвезда? Еве колку пари можете да заработите

милионер

Многумина „влијателни јутјубери“ заработуваат неверојатни суми од своите снимки. Најплатените YouTube ѕвезди се, верувале или не – милионери! Како е тоа возможно и за која сума станува збор? На ова прашање одговорот се обиде да го пронајде сајтот „Quora“, наведувајќи дека е важно да знаете дека не ве плаќа директно YouTube …

повеќе... »

На која возраст се пензионираат луѓето во светот

пензионери

Највисоката просечна возраст на која луѓето го напуштаат пазарот на трудот, е во Јужна Кореја – 70,6 години за жени и 72,9 години за мажи. Најниската возраст е во Словачка (58,2 години). За мажите најниската просечна ефективна возраст на пензионирање е 59,4 години (во Франција), според податоците од 2014. За периодот меѓу …

повеќе... »

Еве како брзо да ја решите Рубиковата коцка (видео)

Рубиковата коцка, славната играчка која до сега е продадена во тристотини милиони примероци, направена во 1975 година во Унгарија. Позната е и како Унгарска или Магична коцка. Нејзиниот изумител е професорот Ерне Рубик, унгарски архитект. Ја патентирал по број HU170062. Подоцна ја изложил на разни меѓународни саеми, но никогаш не …

повеќе... »
Translate »
error: Content is protected !!