дома / Forkosh

Forkosh

Стево Пендаровски – “граѓански активист” со стаж во МВР

Стево Пендаровски

објавено во 2017г: “Oвие избори ќе бидат референдум за Република Македонија. Или диктатура или демократија, слобода, праведна и напредна Република Македонија. Друг избор нема. Затоа сите заедно качувајте се во возот кој води кон демократска, европска и праведна Република Македонијa.” изјави Стево Пендаровски на 27 март 2016 година. Иако изборите …

повеќе... »

Таен надзор на човештвото: „Петте очи“ ја надгледуваат комплетната комуникација на планетата (видео)

петте очи

Системот  ECHELON е тајно име за систем за надгледување, собирање на податоци на мрежите како и нивни анализи, а со кој управуваат САД, Австралија, Канада, Нов Зеланд и Велика Британија, попознати како „Петте очи“. Системот е направен во доцните шеесетти години наминатиот век за да ја надгледа комуникацијата на СССР …

повеќе... »

Зошто на банкнотите од еден долар се наоѓа масонската приамида?

долар

На банкнотата од еден долар се наоѓа пирамида. За неа постојат различни теории, а некои од нив зборуваат и за тајни здруженија како што се масоните. Но што всушност пирамидата и останатите ознаки значат. Пирамидата се наоѓа на левата страна на банкнотата, а на десната е официјалниот жиг на САД. …

повеќе... »

Бујар Османи, хирургот кој ќе пресече дали ќе не има или не

Бујар Османи, хирургот кој ќе пресече дали ќе не има или не. Бујар Османи е роден на 11 Септември 1979 во Скопје, Република Македонија. Дипломира на Медицинскиот факултет во Скопје во 2004 година. Дел од својата специјализација по хепато-билио-панкреатична хирургија ја заврши во Лондон, Обединетото Кралство во периодот 2006-2007 година, …

повеќе... »

Интервју со Илија Илијовски – Еден од реформаторите на ВМРО-ДПМНЕ

Интервју со Илија Илијовски – Еден од реформаторите на ВМРО-ДПМНЕ   Актуелните состојби во “нашата држава” Република Македонија се доста нејасни, брзи и конфузни за обичниот читател и јавноста. Во таа насока во подготовка се десетици интервјуа на политичари, активисти, граѓани, амбасадори, и посебни изненадувања во 2018г. Секако тука се вклучени и …

повеќе... »

Кој е Срѓан Керим или човекот “медал”?

Срѓан Керим или човекот “медал”   Срѓан Керим или човекот за сите власти и општествени уредувања по подолго време пред 2 месеци имаше обид за враќање на општествено политичката сцена. На одбележувањето на денот на ослободувањето на Штип, Керим се појави заедно со новиот градоначалник Благоја Бочварски. Секако следеше лавина …

повеќе... »

Професорките Симона Маџоска и Каролина Астеруд не додржаа за Беса Арифи

Професорките Симона Груевска Маџоска, од Институт за македонски јазик и Каролина Ристова Астеруд, од Правен факултет, жестоко одговорија на прозивките на професорката на Штулов универзитет, Беса Арифи, која во колумната ,,А штрајкот со глад кога ќе го почнат“ , ги обвини за фашизам и национализам. Лингвистот Симона Груевска Маџоска, во …

повеќе... »

Убиен Оливер Ивановиќ утрово, можни нереди во северно Косово

Напаѓач во качулка утрово во Косовска Митровица го убил лидерот на партијата Граѓанска иницијатива „Србија, демократија, правда“ (СДП), Оливер Ивановиќ. Според првичните информации, Ивановиќ бил застрелан од пиштол во градите со два куршуми околу 8:15 часот додека влегувал во просториите на неговата партија. Веднаш по нападот, 65-годишниот Ивановиќ е пренесен …

повеќе... »

Предметот “Дрисла”, се молчи веќе 16-та година

Предметот “Дрисла”, 16-та година Дрисла е депонија која е изградена и отворена од страна на Градот Скопје во 1994 година под чија надлежност е до ден денес иако одговорно министерство за нејзината работа е Министерството за заштита на животната средина. Лоцирана е во југоисточниот дел од градот Скопје на одалеченост …

повеќе... »

Заев ги разбуди демоните во Грција додека се караат политичарите во Македонија!

Додека се караат политичарите во Македонија Заев ги разбуди демоните во Грција Сосема јасно е дека агендата која ја реализира премиерот Зоран Заев и неговиот кабинет не е нималку наивна. Често пати самиот аматеризам во реализацијата е повеќе среќа за неуспехот што е можно побргу да се продадат националните интереси …

повеќе... »

Масонско писмо во кое тие ја најавуваат Третата светска војна

масони

Не станува збор за никако пророштво ниту предвидување. Станува збор за глобален план на масонска елита, за мрежа која се плете над нашите глави без оглед на тоа што светот го сака, бидејќи се она што масонскиот врв го замислил тоа и се спроведува. Луѓето наивно се надеваат дека може …

повеќе... »

Бугарија ќе и помогне на Македонија на патот кон НАТО

нато

Зајакнувањето на добрососедските односи меѓу Македонија и Бугарија се од полза не само за двете земји, туку и за регионот и за цела Европа, оценија министерката за одбрана Радмила Шекеринска и и нејзиниот бугарски колега, Красимир Каракачанов на работната средба одржана по потпишувањето на Договорот за добрососедство помеѓу Бугарија и …

повеќе... »

Се се менува, само Шеќеринска не е минлива и менлива, по навика или..?

Се се менува, само Шеќеринска не е минлива и менлива, по навика или..?   Она што е општ опис на вечниот човек “number 2” во СДСМ е дека Радмила Шеќеринска Јанковска е родена во Скопје на 10 јуни 1972 година. Своето формално високо образование го започнува “традиционално” за СДСМ на …

повеќе... »

Потсетување: Мицкоски – По триумфот на локалните ќе бараме предвремени парламентарни избори

Христијан Мицкоски

Ни претстојат локалните избори и целокупната оваа активност која што ја нарековме работно лето чувствуваме, а тоа го потврдуваат и анкетите од терен дека локалните избори ќе бидат уште еден триумф за ВМРО-ДПМНЕ, изјави генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска во Кичево. -По изборите оваа есен ние ќе одиме …

повеќе... »

Плоштадот “Скендербег” го срами името на Ѓорѓија Кастриот

плоштад, скендербег

На 28.674 метри квадратни, премостувајќи ги, и воедно спојувајќи ги, општина Чаир со општина Центар, деновиве бевме неми сведоци, како тоа албанските политички претставници, го гледаат и почитуваат албанскиот етникум во Македонија. Плоштадот, кој првично имаше 12.865 метри квадратни го “премости” булеварот “Гоце Делчев” и стана плоштад на две општини. …

повеќе... »
Translate »
error: Content is protected !!