дома / ЕУ

ЕУ

Заев (и неговите економски леви и десни раце) треба да појасни на младите во Македонија што се случи?

Стратешка Германска инвестиција ја одмина Македонија, ама се вдоми во Србија! Автомобилската индустрија и новите технологии не мируваат, но исто така ниту игрите позади политиката. Заев треба да одговори на јавноста за што беше посетата на Германија и Меркел, покрај штурото соопштение и изјава која ја даде! Толку од пријателите …

повеќе... »

Хашкиот глобален Институт за правда се затвора поради недостаток на финансиски средства?!

Хашкиот глобален Институт за правда се затвора поради недостаток на финансиски средства?! Никој не го прашал нашиот министер за надворешни работи Никола Димитров за неговата работа и ангажман во овој институт, дали и тој е вмешан во проневера на јавни средства на холандските граѓани заедно со претседателот Вилијамс кој бил …

повеќе... »

Кој е Столтенберг? ..контактите со КГБ и амбасадорско дете во Белград?

Но кој е Столтенберг на кој Македонската власт ќе му соопшти дека ние за НАТО и име даваме?   Јенс Столтенберг има 58 години, роден е во Осло, Норвешка на 16-ти март 1959 година. На функција премиер стапува во октомври 2005 година ако се изостави обидот од една година. Претходно …

повеќе... »

Кој е и што е НАТО? Интересни факти!

Кој е и што е НАТО, а кој е Столтенберг?! Пред воопшто да дискутираме кој е Јенс Столтенберг прво треба да ја објасниме организацијата која ја претставува а која заедно со ЕУ се двете организации поради кои сме на милиметри да го изгубиме националниот идентитет и смислата за постоење. НАТО …

повеќе... »

Никола Димитров мисли дека Македонија е домат а ЕУ зелено пазарче

Никола Димитров мисли дека Македонија е домат а ЕУ зелено пазарче.   Последната изјава на Димитров, пред неформалната средба на министрите за надворешни работи, на земјите членки на Европската унија, кој се одржува во Талин, Естонија, сосема јасно го затвори кругот, како македонската дипломатија ја гледа Република Македонија, во однос …

повеќе... »

Како Италија ги чести своите граѓани за 18 – ти роденден?

За да ги потсетат младите дека културата е многу важна за квалитетот на животот и општеството, италијанската влада минатата година донела одлука да им подари на тинејџерите подарок за полнолетство во вид на ваучер со вредност од 500 евра кои може да ги искористат за концерти за сериозна музика, театар, кино, …

повеќе... »

2 дел: Зошто Бугарија сега, “насилно” сака да го реализира Договорот за добрососетски односи и соработка?

Бугарија

Имено проблемот започнува со 1944 година од пред кога Бугарија смета дека со Македонија ја дели заеднички и по сите параметри целата историја. Но има гласноговорници кои од партнерот на нацистичка Германија за почеток на било што околу историјата бараат прво официјална Софија да се извини за окупацијата за време …

повеќе... »

Топ 17 земји за започнување бизнис, Македонија 4-та на листата

Македонија

Започнување на бизнис никогаш не е лесно или пак без стрес. Но, постојат места каде што можете да ја стартувате вашата компанија од соништата со помалку ограничувања од другите, пишува Business Insider. Светската банка составува извештај на најдобри и најлоши места за да се биде претприемач, мерејки регулативи кои влијаат на …

повеќе... »

Зошто дипломатските претставници во Македонија да прават што сакат? Затоа што им дозволивме!

претставници

Во 26 години независна и суверена Република Македонија отсекогаш сме ги толерирале испадните на дипломатските претставници секогаш презентирани со речникот на македонските политичари, “за наше добро”. И така 26 години ние постојано сме независна земја која зависно е нечиј неформален протекторат. Последните три години наречени и години на политичка криза …

повеќе... »

Кој е агрономот-рибарот Рајнхард Прибе?

Кој е Прибе? Рајнхард Прибе [68] e адвокат и поранешен директор на Европската комисија. Но тоа не е се. Прибе од 1977 година по дипломирањето право, работи како судија во Управниот суд во Штудгарт се до 1983 година. Во 1984 година Прибе е именуван за генерален директор за земјоделство при …

повеќе... »

““Фамата” наречена Бугарски пасош”

пасош

Република Бугарија многу внимателно го користи терминот “Бугарски пасош” за замајување на своите граѓани но и фрлање магла во очите на соседните држави каде тврди дека во Бугарија има само Бугари но не и туѓо етничко малцинство особено не Македонско. Но, што е фамата со Бугарскиот пасош? Пасошот е документ …

повеќе... »

Прибе 2 или како ЕУ ја оцени работата на Владата на Заев?!

прибе

Експертската група на Рајнхард Прибе која во јули беше во Македонија го достави својот извештај. И кога не би знаеле дека Прибе во целата своја кариера 4 години бил задолжен за рибниот фонд на ЕУ и ги чувал Антартикот и Арктикот, само 5 години по пензионирањето се занимавал со проблематиките …

повеќе... »

Португалците јадат 57 килограми риба годишно, Македонците со 6 килограми се втори на Балканот

риби

Европејците јадат најмногу риба во споредба со другите народи од светот. Сопствените ресурси на ЕУ за снабдување со риба на Европејците им стигнуваат само за првата половина на годината. Остатокот од потребните количини се набавува од увоз. Во последниот извештај објавен од страна на „Нова економска фондација“ (НЕФ) стои дека …

повеќе... »

Зошто Бугарија сега, “насилно” сака да го реализира Договорот за добрососетски односи и соработка?

Заев - Борисов

Најмалку и е гајле на официјална Софија дали ќе постигне Договор за добрососетски односи и соработка со Македонија денес или за истиот ќе почека уште 27 години. Она што Бугарија не сака да го пропушти е дипломатскиот аматеризам на извршната власт на СДС но и самиот Заев кој под уцена …

повеќе... »
Translate »
error: Content is protected !!