дома / Избори

Избори

Потсетување: Мицкоски – По триумфот на локалните ќе бараме предвремени парламентарни избори

Христијан Мицкоски

Ни претстојат локалните избори и целокупната оваа активност која што ја нарековме работно лето чувствуваме, а тоа го потврдуваат и анкетите од терен дека локалните избори ќе бидат уште еден триумф за ВМРО-ДПМНЕ, изјави генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска во Кичево. -По изборите оваа есен ние ќе одиме …

повеќе... »

Никола Тодоров “несудениот” наследник на Груевски

Никола Тодоров, “несудениот” наследник на Груевски   Никола Тодоров и според оние првични анализи и информации од теренот две недели пред конгресот на кој ВМРО – ДПМНЕ ќе избира и нов претседател, нема да биде она што Груевски што потајно што јавно можеби посакуваше, негов наследник. Очигледно е дека членството …

повеќе... »

Да не беше Црвенковски ќе го имавме ли “феноменот” Груевски?!

претставници

Да не беше Црвенковски ќе го имавме ли “феноменот” Груевски?! Како одминуваат деновите до оставката на Никола Груевски би можело отворено да се постави прашањето колку неговото 13 годишно владеење со ВМРО – ДПМНЕ беше автохтоно и независно од политиките на СДСМ? Во 2004 година почина претседателот Борис Трајковски. Дали …

повеќе... »

ВМРО – ДПМНЕ сепак им даде легитимитет на изборите!?

вмр - дпмне

Беше трагикомична изјавата на Никола Груевски во тотално исто сценарио и жаргон како Зоран Заев своевремено дадена два часа по затворањето на гласачките кутии дека ВМРО – ДПМНЕ не ги признава резултатите од локалните избори кои ги нарече “мафијашки”. И тоа не би било се, ако Груевски не поставеше и …

повеќе... »

По изборите некој некому полна каса некој огромен долг!

избори

Правило по менталитет на Балканот е да се критикува противникот, било тој да е во право или вие да сте грешни. Така поминаа и предизборните критикувања кој која општина т.е. единица на локалната самоуправа колку ја задолжил и како новите идни градоначачници ете стравуваат што ќе прават по победата со …

повеќе... »

Збогум Никола?!..Не така лесно, прво некој да ја плати сметката!

Никола Грувески

По основ на локалните избори 2017 година стојат 2 факти. ВМРО – ДПМНЕ никогаш не претрпела ваков пораз во 27 години постоење и раководството на ВМРО – ДПМНЕ никогаш во 27 години очајно не се обидело ваков скандал да го протурка под тепих. Зошто се изгуби и повеќе е анализирано …

повеќе... »

Што по изборите?

избори 2017

Премногу наивно дел од пониските ешалони и самопрогласени политички аналитичари прогнозираат дека СДСМ по огромната победа на локалните избори ќе повика на пролет на нови предвремени парламентарни надевајќи се дека поддршката која ја имаат втор изборен циклус во кој ВМРО – ДПМНЕ губи од поддршката на електоратот а нивниот е …

повеќе... »

Во ВМРО – ДПМНЕ кадровниците работеа, ама по лански календар

вмро - дпмне

Изборите од 15-ти октомври и се поизвесниот резултат од вториот круг од 29-ти октомври каде ВМРО – ДПМНЕ ќе забележи убедлива победа во вкупно не повеќе од 4 до 5 општини и каде ќе има мнозинство во 3 општински совети не се резултат на т.н. казна од страна на членството …

повеќе... »

ВМРО – ДПМНЕ по изборите го губи приматот најголема политичка партија во Собранието?!

собрание

Многумина сметаат дека се политички игри и шпекулации што ДУИ тропнала на врата на ВМРО – ДПМНЕ и дека побарала поддршка за виталните градови каде во втор круг ќе се бие битка за градоначалник што на албанците им е особено важно затоа што фигурата на градски татко им е суштинска. …

повеќе... »

На Таравари заклетвата кон Села му е посвета од Хипократовата!?

На Таравари заклетвата кон Села му е посвета од Хипократовата!? Арбен Таравари пред се е македонски лекар и професор во фелата, oна што е неспорно и е за почит. Она што е срам, е што Таравари заборави на Хипократовата заклетва, и остана верен само на онаа, дадена пред Зијадин Села. …

повеќе... »

Зошто ВМРО – ДПМНЕ на локалните избори заврши со вакви резултати?

избори 2017

Прво резултатот на изборите беше помалку или повеќе очекуван. И за тоа има не многу но доволно анализи од стручни лица кои поминале малку повеќе од 12 години во светот на политиката. Некој од нив се професионалци во својата фела и ја “израснаа” државата па често знаат одлично да проценат …

повеќе... »

Каде и дали загуби ВМРО – ДПМНЕ 121.660 гласачи?

вмро - дпмне

Прво за да бидеме објективни ова не се гласачи кон кои ВМРО – ДПМНЕ се обраќаше т.е. традиционално над 30% неопределените. Ова се 121.660 гласови од електоратот на партијата и тоа покрај изјавите на самите членови и симпатизери беше интегрален дел од последната изјава на претседателот на партијата Никола Груевски. …

повеќе... »

Дали е шах-мат потег за да се одложат изборите? Бедредин Ибраими “жртва” од политичкото кокетирање или план за поништување на локалните?

Бедредин Ибраими “жртва” од политичкото кокетирање со Беса Прашањето на кое политичките партии треба да дадат одговор е: Kако сега во избори ДПА не е компатибилна да има член во ДИК кога можеа ваков предлог Закон да донесат веднаш по поместувањето на локалните избори или пред распишувањето на истите? Но …

повеќе... »

Коалицијата ВМРО за Македонија ќе учествува на локалните избори

Коалицијата ВМРО за Македонија

Коалицијата ВМРО за Македонија донесе одлука да учествува на претстојните локални избори со свои кандидатски листи за советници и градоначалници во безмалку сите општини на ниво на Република Македонија, соопштија на денешната прес конференција. „Воедно, меѓу останатите одлуки е и изборот на Републички Изборен Штаб кој што ќе го предводи …

повеќе... »

Поднесен предлог за разрешување на ДИК

Народно движење за Македонија

Народно движење за Македонија на 31.07.2017 година  во Собранието поднесе предлог за разрешување на членовите на ДИК поради нестручно и несовесно вршење на функцијата на изборите на 11 декември 2016 година. Според Панче Жежовски, член на Извршниот комитет на НДМ, членовите на ДИК на декемвриските избори потврдиле незаконски и неправилни …

повеќе... »
Translate »
error: Content is protected !!