дома / МКД / Партии

Партии

Ги надитри сите, полека до целта. ДУИ 16 години е најстабилната политичка партија во Македонија

Полека до целта, ДУИ 16 години е најстабилната политичка партија во Македонија   Демократската унија за интеграција по оставките на претседателите на ВМРО – ДПМНЕ и претходно на СДСМ, а со најавите за оставки или разрешувања на претседателите на БЕСА, Алијанса за албанците па и ДПА остана најстабилниот и најконзистентниот …

повеќе... »

Лазар Еленовски – човек за сите партии или сончоглед?

Лазар Еленовски човек за сите партии Еленовски е роден на 19 март 1971 година во Скопје. Дипломирал на Економскиот факултет при Универзитетот Свети Кирил и Методиј каде завршува и постдипломски студии од областа на Економскиот развој и меѓународните финансии. Со политика започнува да се занимава од 1992 година кога станува …

повеќе... »

ВМРО – ДПМНЕ си молчи, историјата се менува а Груевски го излажа народот

ВМРО – ДПМНЕ си молчи, историјата се менува   Политичката партија која пред своето националистичко име Демократка Партија за Македонско Национално Единство го има и идеолошкиот предзнак четири свети букви на Внатрешно Македонска Револуционерна Огранизација во последно време се однесува чудно. ВМРО – ДПМНЕ последните избори заборави дека е националистичка …

повеќе... »

Интервју со Илија Илијовски – Еден од реформаторите на ВМРО-ДПМНЕ

Интервју со Илија Илијовски – Еден од реформаторите на ВМРО-ДПМНЕ   Актуелните состојби во “нашата држава” Република Македонија се доста нејасни, брзи и конфузни за обичниот читател и јавноста. Во таа насока во подготовка се десетици интервјуа на политичари, активисти, граѓани, амбасадори, и посебни изненадувања во 2018г. Секако тука се вклучени и …

повеќе... »

Зошто дел од пратениците воопшто земаат плата?

пратеници

Македонија со своите пратеници е рекордер во повеќе сегменти. Прво во пратеници кои цел свој работен век го поминале на работното место пратеник каде до скоро прво место имаше Љубисав Иванов – Ѕинго, а од скоро по сите параметри тоа е Амди Бајрам кој на последните избори од 11 декември …

повеќе... »

Се се менува, само Шеќеринска не е минлива и менлива, по навика или..?

Се се менува, само Шеќеринска не е минлива и менлива, по навика или..?   Она што е општ опис на вечниот човек “number 2” во СДСМ е дека Радмила Шеќеринска Јанковска е родена во Скопје на 10 јуни 1972 година. Своето формално високо образование го започнува “традиционално” за СДСМ на …

повеќе... »

Силвана Бонева или втората прва дама на ВМРО – ДПМНЕ

Силвана Бонева

Доскорешниот член на Државната изборна комисија од редовите на ВМРО – ДПМНЕ, Силвана Бонева на пошироката јавност и е позната по неколку афери кои се објавија во јавноста иако никогаш не резултираа со судски епилог. Едната беше преголемите суми за патни трошоци, а втората беше доделувањето екстра плати како награда …

повеќе... »

Христијан Мицкоски, “либералниот” ФБ “потенцијален лидер” на ВМРО – ДПМНЕ без афери

Христијан Мицкоски, “либералниот” ФБ “потенцијален лидер” на ВМРО – ДПМНЕ без афери   На ден (2017-08-25 12:45) на предходна телефонска дискусија испративме електронска пошта со прашања за интервју со генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, проф.др Мицкоски. Иако два пати со позитивна најава дека ќе добиеме одговори, до овој момент на објава …

повеќе... »

Антонијо Милошоски, вечниот кандидат за наследник на Груевски

Антонијо Милошоски, вечниот кандидат за наследник на Груевски.   Милошоски е меѓу вечните кандидати за наследник барем на Никола Груевски во сите комбинации, кога и да се спомнеше негова оставка. Роден на 29 јануари 1976 година, Милошоски во ВМРО – ДПМНЕ има поминато нешто повеќе од 25 години од нејзиното …

повеќе... »

Никола Тодоров “несудениот” наследник на Груевски

Никола Тодоров, “несудениот” наследник на Груевски   Никола Тодоров и според оние првични анализи и информации од теренот две недели пред конгресот на кој ВМРО – ДПМНЕ ќе избира и нов претседател, нема да биде она што Груевски што потајно што јавно можеби посакуваше, негов наследник. Очигледно е дека членството …

повеќе... »

Никола Попоски или фаворитот на Заев за нов лидер на ВМРО – ДПМНЕ

Никола Попоски или фаворитот на Заев за нов лидер на ВМРО – ДПМНЕ   Никола Попоски без “в” затоа што една буква менува многу, е скоро безгласната буква од сите потенцијални кандидати за наследник на Никола Груевски во претседателската фотеља на ВМРО – ДПМНЕ, или некои така мислат. За волја …

повеќе... »

Илија Димовски “омладинецот” со сон да стане лидер, ама без неговите афери

Илија Димовски “омладинецот” со сон да стане лидер   ВМРО – ДПМНЕ по 14 години, најверојатно, како официјално е потврдено само одржувањето на вондредниот конгрес но не и неговата работна содржина за која партиските функционери зборуваат дека ќе го осуди чинот на владеење на Заев, се очекува да се избере …

повеќе... »

Кој е Никола Груевски? На што да сме му благодарни, а на што не?

Прв дел: Прва тема: Што направи Никола Груевски за што не треба да сме му благодарни, (додека не се докаже спротивното) Втора тема: Што направи Никола за што треба да му сме благодарни?   Во неколку делови, а на две теми, ќе биде историски и фактографски објавен фељтон текст за …

повеќе... »

Дали апсењето за 27-ми e и “генерална проба” за новиот бран поврзан со здравството на Тодоров?

Дали апсењето за 27-ми e и “генерална проба” за новиот бран поврзан со здравството на Тодоров? Дали беше пробен “балон” масовната акција со апсење на 36 лица за немилите настани од 27-ми април 2017 година? Листа за која јавно се говори дека достигнува и над 200 лица. Реакциите очекувано ниски, …

повеќе... »

Дали “старо купујем” е новото кадрово мото на СДСМ?!

жерновски

Предизборната кампања за локалните избори кои се очекува да се одржат на 15 октомври може да почне. Веќе се јасни предлог кандидатите и предлог советничките листи за сите 80 општини меѓу кои и оние 10 кои го сочинуваат градот Скопје. Она што можеше да се испазари, се испазари, она што …

повеќе... »
Translate »
error: Content is protected !!