дома / МКД / Политички систем

Политички систем

Големите лаги за малата Хеленска Република од 1930 година

Големите лаги за малата Хеленска Република од 1930 година   Историските факти и податоци низ годините не ги толкувал само победникот, како Грција и Бугарија и за време на Првата Светска војна. Особено за време на Втората Светска војна војуваа од страната на окупаторот, нацистите, фашистите, или едноставно во сите …

повеќе... »

Започна “демонтажа” на Македонија и проектот “Скопје 2014-та”

скопје 2014

По налог на министерот за култура Алаѓозовски започната е ревизија за спомениците, оградите, фасадите и сите пропратни елементи од проектот “Скопје 2014-та” и со тоа официјално започна неговата “демонтажа”, барем на “кириличниот” дел од него. Своевремено оваа идеја во колумна прв ја спомна поранешниот министер и висок функционер на СДСМ, …

повеќе... »

27 години министри, заменици и државни секретари во Македонија

влада

Периодот од 1991 до 2002 година, државни секретари не постоеја, како таква категорија, па се повикувавме на старите одредби од законите, на формата државен потсекретар, при што често во одредени министерства, не беа именувани затоа што не постоеше законска обврска, но често беа именувани и по повеќе зависно од ресорната …

повеќе... »

Дали Заев и подготвува на Република Македонија “Букурешки договор III дел?!”

Зоран Заев

Македонската надворешна политика, во однос на Република Грција како наш јужен сосед, кој не ни го признава постоењето по неколку параметри веќе 24 од 27 години постоење како суверена држава, по се изгледа ќе заврши со постигнување “нов Букурешки договор”, трет дел. Имено “спорот” со името кој е најексплоатиран, опфаќа …

повеќе... »

Иредентизам кај Македонија и Грција – поим за плашење народ од соседите

иредентизам

Деновиве на балканот, осовено кај нашиот јужен сосед на голема врата се користи поимот иредентизам од страна на ФИРОМ. Македонските политичари, особено оние од власта не се ни обидуваат да го објаснат а најмалку да го анализираат овој нов момент од страна на Грција која очигледно добива се во пакет, …

повеќе... »

Аерозагадувањето и дволичноста на политиката!?

аерозагадување

Во земјите од далечниот исток ја нарекуваат карма а кај нас е позната како дволичност, особина која политичките партии ја манифестираат како двоен аршин за иста работа зависно дали во дадениот момент се или не на власт. И истата не се должи на високи политики и партиски идеологии туку на …

повеќе... »

27ми Април, денот кога Македонија беше понижена!

Денот кога Македонија беше понижена! ДПМНЕ коматозен, СДС во делириум, ДУИ никаде ги нема.   Прилично е едноставно и јасно дека приведувањето на 24 лица од 36-те предвидени кои се обвинети за директно кршење на член 313 од Кривичниот законик на Република Македонија кој во основа е терористички акт т.е. …

повеќе... »

Нели “бројачот” на јавен долг ќе одбројуваше?!

бројач

Прво, за да бидат нештата јасни, треба да се констатира, дека бројачот на јавниот долг на Република Македонија, кој “работеше” по неколку параметри, беше објавен во март, а не април 2016 година, и тоа од Истражувачкиот центар за компјутерски науки при Македонската академија на науките и уметностите. По мало негодување, …

повеќе... »

Зошто дел од пратениците воопшто земаат плата?

пратеници

Македонија со своите пратеници е рекордер во повеќе сегменти. Прво во пратеници кои цел свој работен век го поминале на работното место пратеник каде до скоро прво место имаше Љубисав Иванов – Ѕинго, а од скоро по сите параметри тоа е Амди Бајрам кој на последните избори од 11 декември …

повеќе... »

Дали Правниот факултет има вина за овие 27 години со продукција на “недоспеани” кадри?

Правен факултет

Години наназад се поставува отворено прашањето дали е можно на Правниот факултет во Скопје да има по основ кадри да има масовна фабричка грешка. Чест на исклучоците. Но тие и не ни биле дел од власта. Едноставно не е можно при Фрчкоски и Чокревски кои беа министри за внатрешни работи, …

повеќе... »

Дали “старо купујем” е новото кадрово мото на СДСМ?!

жерновски

Предизборната кампања за локалните избори кои се очекува да се одржат на 15 октомври може да почне. Веќе се јасни предлог кандидатите и предлог советничките листи за сите 80 општини меѓу кои и оние 10 кои го сочинуваат градот Скопје. Она што можеше да се испазари, се испазари, она што …

повеќе... »

Владата ќе го афирмира Македонскиот јазик, откако го направи второстепен по значење

македонски јазик

Владата на Република Македонија ја разгледа и усвои Информацијата со предлог – мерки за унапредување на состојбата на македонскиот јазик и го задолжи Министерството за култура да ги спроведе усвоените предлог – мерки. Станува збор за мерки, на кои се работеше веќе подолго време во соработка со истакнати македонисти и …

повеќе... »

Кога Македонци врз кои е извршен егзодус ќе го поздрават договор за негирање на македонско малцинство …

бегалци

Кабинетот на премиерот Заев стана стана чудотворен. Редовно, на дневна база, грижно избрани категории граѓани доаѓаат, имаат едночасовна средба со него, по која сите нивни проблеми се решаваат со прегратка. И сакале или не, тука мора да симнеме капа на министерот за пропаганда, како Заев во неговите активности е претставен …

повеќе... »

Доживотни казни или ослободителни пресуди за терористите од Диво насеље?!

диво насеље

Првенствено, самопрокламираните уредници на Википедија на Македонски, кои своевремено беа гости на еден приватен национален медиум, треба сериозно да си ги преиспитаат убедувањата и информациите. Имено терористичкиот напад од 9 и 10 мај 2015 година, кој од страна на македонските безбедносни сили бил пресретнат пред да биде изведен, е именуван …

повеќе... »

По изборите некој некому полна каса некој огромен долг!

избори

Правило по менталитет на Балканот е да се критикува противникот, било тој да е во право или вие да сте грешни. Така поминаа и предизборните критикувања кој која општина т.е. единица на локалната самоуправа колку ја задолжил и како новите идни градоначачници ете стравуваат што ќе прават по победата со …

повеќе... »
Translate »
error: Content is protected !!