дома / Нато

Нато

Кој е Столтенберг? ..контактите со КГБ и амбасадорско дете во Белград?

Но кој е Столтенберг на кој Македонската власт ќе му соопшти дека ние за НАТО и име даваме?   Јенс Столтенберг има 58 години, роден е во Осло, Норвешка на 16-ти март 1959 година. На функција премиер стапува во октомври 2005 година ако се изостави обидот од една година. Претходно …

повеќе... »

Кој е и што е НАТО? Интересни факти!

Кој е и што е НАТО, а кој е Столтенберг?! Пред воопшто да дискутираме кој е Јенс Столтенберг прво треба да ја објасниме организацијата која ја претставува а која заедно со ЕУ се двете организации поради кои сме на милиметри да го изгубиме националниот идентитет и смислата за постоење. НАТО …

повеќе... »

Кој е Метју Нимиц?

Кој е Нимиц? Метју Нимиц [78] се образовал на врвни универзитети. Големиот скок го направил во 1977 година, кога претседателот на САД, Џими Картер, го именувал за советник во Стејт Департментот. Го советувал државниот секретар Сајрус Венс, со кого ќе продолжи да го “решава” и “македонското прашање”. Иако не бил …

повеќе... »

Бугарија ќе и помогне на Македонија на патот кон НАТО

нато

Зајакнувањето на добрососедските односи меѓу Македонија и Бугарија се од полза не само за двете земји, туку и за регионот и за цела Европа, оценија министерката за одбрана Радмила Шекеринска и и нејзиниот бугарски колега, Красимир Каракачанов на работната средба одржана по потпишувањето на Договорот за добрососедство помеѓу Бугарија и …

повеќе... »

Пентагон ја критикува Турција поради купувањето на руски ракетни системи

нато

Пентагон ги критикува плановите на Турција за купување на руски зенитни ракетни системи С-400 наместо да инвестира во технологија на НАТО, објави „Хуриет дејли њуз“. Претходно, турските медиуми објавија дека зделката за купување на руски ракетни ситеми земја – воздух С-400 веќе е финализирана. – Наједноставно кажано добра идеја е …

повеќе... »

Москва: Авион на НАТО следеше руски авиони

нато

Три руски воени авиони, два ловци МиГ-31 и еден Ан-26 беа следени од НАТО авион ловец Ф-18, додека летале над меѓународните територијални води над Балтичко Море, соопшти руското Министерство за одбрана. – Додека руските авиони летаа над неутрални територијални води над Балтичко Море, ловец на НАТО Ф-18 им се приближи …

повеќе... »

Мајк Пенс вети поддршка од САД и НАТО за Грузија

Мајк Пенс

Потпретседателот на САД, Мајк Пенс вети поддршка од Вашингтон за Грузија за време на средбата со премиерот на земјата Георги Квирикашвили во Тбилиси, пренесе NewEurope. „Гледаме Грузија како на клучен стратешки партнер и стоиме зад нејзиниот територијален интегритет и вашите желби да станете членка на НАТО“, изјави Пенс. За возврат …

повеќе... »
Translate »
error: Content is protected !!