дома / Прес / Прес ЕУ

Прес ЕУ

Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел го поздрави потпишувањето на Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија

Зигмар Габриел

Во својата реакција на Договорот за добрососедство и пријателство меѓу Македонија и Бугарија, која стигна само половина час по свеченото потпишување во Скопје и изјавите на премиерите на двете земји, германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел изразува задоволство и вели: „Бугарија и поранешната југословенска Република Македонија денеска потпишаа историски договор …

повеќе... »

Европската Унија го поздравува потпишувањето на билатералниот Договорот за добрососедство, прилателство и соработка меѓу Бугарија и Македонија

могерини и хан

Европската Унија го поздравува потпишувањето на билатералниот Договор за пријателство, доборососедство и за соработка меѓу Бугарија и Македонија, стои во заедничката изјава на високата претставничка за надворешна политика на ЕУ, Федерика Могерини, и на еврокомесарот за проширување и за добрососедство, Јоханес Хан. Могерини и Хан истакнуваат дека договорот треба да …

повеќе... »
Translate »
error: Content is protected !!