дома / Прес / Прес МКД

Прес МКД

Заев: Ќосето прво ќе го тргнеме од пред судот каде што се дели правдата

споменик

Премиерот, Зоран Заев, најави дека првиот споменик од проектот „Скопје 2014“ кој ќе биде дислоциран по направената стручна ревизија во Министерството за култура, ќе биде споменикот на Андон Јанев Ќосето сместен пред судската палата. На вчерашниот митинг во Центар, Заев рече дека извештајот на експертите е веќе готово. Доколку СДСМ …

повеќе... »

Бајрами: Секоја изборна нерегуларност да се пријави на izbori@jorm.gov.mk

Џељаљ Бајрами

Привремената Комисија за следење на евентуални изборни нерегуларности на локалните избори 2017 година, што е формирана во рамките на Јавното обвинителство на Република Македонија, денеска одржа консултативна средба со граѓански организации. На средбата беа поканети претставници на граѓанските организации кои го следат изборниот процес. Целта на средбата беше тие директно …

повеќе... »

Еврокомесарот Хан ѝ испратил мини прашалник на Владата

Јоханес Хан

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан им испратил на сите влади од Западен Балкан, меѓу кои и на Македонија, мини прашалник на кој треба да одговорат пред да бидат напишани извештаите за прогрес на Европската комисија. Прашањата се однесуваат на напредокот на секое министерство поединечно од утврдената европска агенда, поради што …

повеќе... »

Аселборн даде поддршка на враќањето на Македонија на европскиот пат

Жан Аселборн

На покана од министерот за надворешни работи на  Македонија, Никола Димитров, во работна посета на  Македонија престојува министерот за надворешни работи на Големото војводство на Луксембург, Жан Аселборн. За време на разговорите меѓу министрите на двете земји беше истакнато заемното задоволство од континуираниот нагорен тренд во билатералните односи, а беа …

повеќе... »

Бесими: Изборниот процес се одвива во демократски дух

фатмир бесими

На десеттиот ден од кампањата за локални избори, процесот се одвива во демократски дух во согласност со духот за слободни и демократски избори, оцени денеска на прес-конференција шефот на централниот избворен штаб на ДУИ Фатмир Бесими. Најави дека во наредните 10 дена Демократската унија за интеграција започнува со нова изборна стратегија, …

повеќе... »

Министерство за култура: ВМРО-ДПМНЕ го блокира доделувањето на наградата „23 Октомври“

23 октомври

Министерството за култура денеска преку соопштение информира дека годинава нема да се додели Државната награда „23 Октомври“ со образложение дека поради блокадата на собраниската комисија за избори и именувања од страна на ВМРО-ДПМНЕ навреме не е избран Одборот за доделување на наградата. Од министерството информираат и дека поради тие причини …

повеќе... »

ЕК побара, а министерствата до 17 октомври треба да достават прашалник за сработеното

ек

Владата на вчерашната седница ги информирала сите министри дека на 28 септември е пристигнато писмо од Европската комисија во кое се бара секое министерство да направи мини прашалник за сработеното што треба да послужи за изготвувањето на најновиот извештја на ЕК за напредокот на земјава. -Министрите беа информирани дека е …

повеќе... »

На Владата веќе не и треба УБК, самата “независно” ќе си прислушкува

На Владата веќе не и треба УБК, самата “независно” ќе си прислушкува.   Владата на Република Македонија донесе чудна одлука, и тaa е објавенa на Денот на државноста, кога нели “Македонија слободна, слободно живее.” Имено идејата за реформи во Управата за безбедност и контраразузнавање, предвидуваат Владата на Република Македонија, да …

повеќе... »

Бигорска обител: Договорот за пријателство со Бугарија е природна последица на историските текови

Бигорска обител:

Оградувајќи се однапред од каква било партиска и политичка припадност, наклонетост, протежирање нечија страна и слично, како монашко братство кое повеќе од 20 години верно и служи на светата Македонска православна црква – Охридска архиепископија и на Татковината Република Македонија, денеска, како што велат од Бигорскиот манастир, јавно и транспарентно …

повеќе... »

Дисциплински мерки за полицајци кои приведоа членови на Левица

мвр

Против четворица полицајци коишто во саботата употребиле физичка сила при врз членовите на Левица кои протестираа пред воените возила на војските на АРМ и УСА кои беа презентирани на полоштадот во Скопје, ќе бидат преземени дисциплински мерки. Ваква одлука е донесена по истрагата споведена од Одделот за внатрешна контрола, криминалистички …

повеќе... »

Бектеши Петкова потпишаа меморандум за соработка за природен гас

договор

Министрите за економија на Република Македонија, и Република Бугарија, Крешник Бектеши и Теменужка Петкова денеска во Скопје потпишаа Меморандум за соработка во енергетиката и развој на билатерално стратешко партнерство во секторот на природниот гас, преку развивање на нова директна врска меѓу системите на природен гас на Македонија и Бугарија, соопшти …

повеќе... »

Избегнувајте ноќни прошетки на Водно поради опасност од пожари

водно

ЈП “Паркови и зеленило“ – Скопје апелира до граѓаните, поради високите температури што следат наредните денови и опасноста од евентуални пожари, да избегнуваат ноќна посета во парк – шумата “Водно“. „Истовремено, замолуваме да се избегнува фрлање на отпушоци, правење скара на отворено и сите останати дејствија што се потенцијална можност …

повеќе... »

Нема нови случаи на хеморагична треска

таравари

Немa нoви случaи нa хемoрaгичнa трескa, сoстoјбaтa е пoд кoнтрoлa, беше заклучено на денешната седницa нa Кoмисијaта зa зaрaзни бoлести. Зaдржaните 8 пaциенти кoи беa нa Инфективнaта клиника ќе бидaт пуштени дoмa бидејќи резултaтите oд крвтa биле негaтивни, извести министерoт Тaрaвaри.

повеќе... »

Од денес поевтини парното

парно

Од денеска потрошувачите од Скопје што се снабдуваат со топлинска енергија од „Балкан енерџи груп“ во просек ќе плаќаат 2,75 проценти пониска цена за парно греење. Тарифата за домаќинствата и за образовните институции ќе биде 1,84 денар за киловат-час, што е намалување од 3,88 проценти, а кај преостанатите потрошувачи тарифата …

повеќе... »

Итни мерки за подобри услови во Специјалниот завод – Демир Капија

демир капија

Министерката за труд и социјална политика соопшти дека денеска министерката Мила Царовска одржала состанок со работната група за дефинирање на Акцискиот план за итни мерки за подобрување на состојбите во Специјалниот завод Демир Капија На средбата детално се разгледале сите итни мерки од акцискиот план кои се однесуваат на подобрување …

повеќе... »
Translate »
error: Content is protected !!