дома / Регион

Регион

Големите лаги за малата Хеленска Република од 1930 година

Големите лаги за малата Хеленска Република од 1930 година   Историските факти и податоци низ годините не ги толкувал само победникот, како Грција и Бугарија и за време на Првата Светска војна. Особено за време на Втората Светска војна војуваа од страната на окупаторот, нацистите, фашистите, или едноставно во сите …

повеќе... »

Заев (и неговите економски леви и десни раце) треба да појасни на младите во Македонија што се случи?

Стратешка Германска инвестиција ја одмина Македонија, ама се вдоми во Србија! Автомобилската индустрија и новите технологии не мируваат, но исто така ниту игрите позади политиката. Заев треба да одговори на јавноста за што беше посетата на Германија и Меркел, покрај штурото соопштение и изјава која ја даде! Толку од пријателите …

повеќе... »

Убиен Оливер Ивановиќ утрово, можни нереди во северно Косово

Напаѓач во качулка утрово во Косовска Митровица го убил лидерот на партијата Граѓанска иницијатива „Србија, демократија, правда“ (СДП), Оливер Ивановиќ. Според првичните информации, Ивановиќ бил застрелан од пиштол во градите со два куршуми околу 8:15 часот додека влегувал во просториите на неговата партија. Веднаш по нападот, 65-годишниот Ивановиќ е пренесен …

повеќе... »

Власи и Христијани Албанци ја создале модерната Албанска азбука!?

Модерната Албанска азбука е создадена и од Албанци Христијани и Власи!?   Прилично често и дотолку навредливо албанскиот народ како сосед ни се претставува како географска одредница на која живее исклучиво муслиманско население. И тој историски факт за постоењето на еден народ не е точен дотолку повеќе е навредлив. Во …

повеќе... »

Заев ги разбуди демоните во Грција додека се караат политичарите во Македонија!

Додека се караат политичарите во Македонија Заев ги разбуди демоните во Грција Сосема јасно е дека агендата која ја реализира премиерот Зоран Заев и неговиот кабинет не е нималку наивна. Често пати самиот аматеризам во реализацијата е повеќе среќа за неуспехот што е можно побргу да се продадат националните интереси …

повеќе... »

2 дел: Зошто Бугарија сега, “насилно” сака да го реализира Договорот за добрососетски односи и соработка?

Бугарија

Имено проблемот започнува со 1944 година од пред кога Бугарија смета дека со Македонија ја дели заеднички и по сите параметри целата историја. Но има гласноговорници кои од партнерот на нацистичка Германија за почеток на било што околу историјата бараат прво официјална Софија да се извини за окупацијата за време …

повеќе... »

ЕЛЕМ се “пакува” со украсна хартија за продажба, Шеќеринска можеби ќе ја стави машната

ЕЛЕМ се “пакува” со украсна хартија за продажба, Шеќеринска ќе ја стави машната   Големите “реформи” во социјалниот сегмент на општественото живеење кои беа промовирани во предизборната програма на СДС некако останаа и само тоа, предизборни ветувања. По формирањето Влада 90% од активностите беа насочени кон надворешната политика под мотото …

повеќе... »

““Фамата” наречена Бугарски пасош”

пасош

Република Бугарија многу внимателно го користи терминот “Бугарски пасош” за замајување на своите граѓани но и фрлање магла во очите на соседните држави каде тврди дека во Бугарија има само Бугари но не и туѓо етничко малцинство особено не Македонско. Но, што е фамата со Бугарскиот пасош? Пасошот е документ …

повеќе... »

Ќе и каже ли Република Србија едно големо “НЕ” на Република Македонија?

Ќе и каже ли Република Србија едно големо “НЕ” на Република Македонија? Прво и основно ваков вид на “евакуирање” на цело дипломатско претставништво на една соседна земја без претходно најавување не се случило во општата историја на дипломатијата во светот а не пак на Балканот. Второ, некој лаже. Македонското министерство …

повеќе... »

Зошто Бугарија сега, “насилно” сака да го реализира Договорот за добрососетски односи и соработка?

Заев - Борисов

Најмалку и е гајле на официјална Софија дали ќе постигне Договор за добрососетски односи и соработка со Македонија денес или за истиот ќе почека уште 27 години. Она што Бугарија не сака да го пропушти е дипломатскиот аматеризам на извршната власт на СДС но и самиот Заев кој под уцена …

повеќе... »

Грција и понатаму останува главен инвеститор и партнер во албанската економија

Ципрас

Независно од повеќегодишната криза во Грција таа и понатаму останува главен инвеститор и партнер во   албанската економија, соопшти Централна банка на Албанија и Канцеларијата за економија и трговија на Амбасадата на Грција во Тирана. – Последната официјална статистика на Централна банка на Албанија потвдува дека на крајот на првото …

повеќе... »

Измерени 50 степени во Мостар

мостар

Жителите на Мостар вчера на своите балкони измериле 50 степени. На социјалните мрежи се појавија повеќе фотографии од термометри со 50 степени околу 14 часот. Авторите на овие фотографии тврдат дека термометрите се исправни и дека се во шок поради екстремно топлото време. Но, Хидрометеоролошкиот завод тврди дека се работело …

повеќе... »

Софија номинирана за седиште на Европската агенција за лекови

софија

Бугарската Влада  соопшти дека главниот град Софија го кандидирала за ново седиште на Европската агенција за лекови (ЕМА). – Оваа одлука е одраз на посветеноста на Бугарија кон заедничките европски вредности и основачки принципи, како и волјата на земјата конструктивно да продолжи да придонесува во остварување на целите на европските …

повеќе... »

Во Подгорица ќе се одржи самит на Јадранската повелба

самит на Јадранската повелба

Денеска во Подгорица ќе се одржи самит на Јадранската повелба на кој ќе учествува потпретседателот на САД Мајк Пенс кој од синоќа е во официјална посета на Црна Гора. Домаќини на состанокот се Зоран Заев, премиерот на Македонија која претседава со Јадранската повелба и премиерот на Црна Гора Душко Марковиќ. …

повеќе... »

Албанија се крена на нозе: Уапсениот Морина да не се екстрадира од Хрватска во Србија

Морина

Исмаил Морина, човекот кој крена огромна прашина на квалификацискиот натпревар за Европското првенство помеѓу Србија и Албанија во 2014 година  уапсен е пред еден месец во Дубровник и наскоро треба да биде испорачан во Србија. Министерството за правда на Србија од Хрватска побара Морина да им биде испорачан што побрзо.Очекувањата …

повеќе... »
Translate »
error: Content is protected !!