дома / Регион / Бугарија

Бугарија

2 дел: Зошто Бугарија сега, “насилно” сака да го реализира Договорот за добрососетски односи и соработка?

Бугарија

Имено проблемот започнува со 1944 година од пред кога Бугарија смета дека со Македонија ја дели заеднички и по сите параметри целата историја. Но има гласноговорници кои од партнерот на нацистичка Германија за почеток на било што околу историјата бараат прво официјална Софија да се извини за окупацијата за време …

повеќе... »

““Фамата” наречена Бугарски пасош”

пасош

Република Бугарија многу внимателно го користи терминот “Бугарски пасош” за замајување на своите граѓани но и фрлање магла во очите на соседните држави каде тврди дека во Бугарија има само Бугари но не и туѓо етничко малцинство особено не Македонско. Но, што е фамата со Бугарскиот пасош? Пасошот е документ …

повеќе... »

Зошто Бугарија сега, “насилно” сака да го реализира Договорот за добрососетски односи и соработка?

Заев - Борисов

Најмалку и е гајле на официјална Софија дали ќе постигне Договор за добрососетски односи и соработка со Македонија денес или за истиот ќе почека уште 27 години. Она што Бугарија не сака да го пропушти е дипломатскиот аматеризам на извршната власт на СДС но и самиот Заев кој под уцена …

повеќе... »

Софија номинирана за седиште на Европската агенција за лекови

софија

Бугарската Влада  соопшти дека главниот град Софија го кандидирала за ново седиште на Европската агенција за лекови (ЕМА). – Оваа одлука е одраз на посветеноста на Бугарија кон заедничките европски вредности и основачки принципи, како и волјата на земјата конструктивно да продолжи да придонесува во остварување на целите на европските …

повеќе... »

Борисов: Договорот за добрососедство и дава европска перспектива на Македонија и веднаш и го отвора патот кон НАТО

Бугарија

Договорот за добрососедство и дава европска перспектива на Македонија и веднаш и го отвора патот кон НАТО, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов на Конгресот на европските студенти демократи во Варна. – По тамошната политичка криза имав средби со мојот колега Никола Груевски, со премиерот Зоран Заев и претседателот Ѓорге Иванов. …

повеќе... »
Translate »
error: Content is protected !!