дома / Регион / Грција

Грција

Големите лаги за малата Хеленска Република од 1930 година

Големите лаги за малата Хеленска Република од 1930 година   Историските факти и податоци низ годините не ги толкувал само победникот, како Грција и Бугарија и за време на Првата Светска војна. Особено за време на Втората Светска војна војуваа од страната на окупаторот, нацистите, фашистите, или едноставно во сите …

повеќе... »

Заев ги разбуди демоните во Грција додека се караат политичарите во Македонија!

Додека се караат политичарите во Македонија Заев ги разбуди демоните во Грција Сосема јасно е дека агендата која ја реализира премиерот Зоран Заев и неговиот кабинет не е нималку наивна. Често пати самиот аматеризам во реализацијата е повеќе среќа за неуспехот што е можно побргу да се продадат националните интереси …

повеќе... »

Грција и понатаму останува главен инвеститор и партнер во албанската економија

Ципрас

Независно од повеќегодишната криза во Грција таа и понатаму останува главен инвеститор и партнер во   албанската економија, соопшти Централна банка на Албанија и Канцеларијата за економија и трговија на Амбасадата на Грција во Тирана. – Последната официјална статистика на Централна банка на Албанија потвдува дека на крајот на првото …

повеќе... »

Лидерот на Нова демократија Кирјакос Мицотакис ја обвини Владата на Ципрас дека ја толерира анархистичката група „Рубикон“

Мицоткаис

Кирјакос Мицотакис које лидер на грчката опозициска партија Нова демократија ја обвини левичарската Влада на премиерот Алексис Ципрас дека „политички ја покрива“ анархистичката група „Рубикон“ и додаде дека неговата партија ќе побара писмено објаснување од претседателот на Парламентот, Никос Вуцис за инцидентот кој се случи изминатата средата. – „Рубикон“ е …

повеќе... »
Translate »
error: Content is protected !!