дома / Регион / Србија

Србија

Заев (и неговите економски леви и десни раце) треба да појасни на младите во Македонија што се случи?

Стратешка Германска инвестиција ја одмина Македонија, ама се вдоми во Србија! Автомобилската индустрија и новите технологии не мируваат, но исто така ниту игрите позади политиката. Заев треба да одговори на јавноста за што беше посетата на Германија и Меркел, покрај штурото соопштение и изјава која ја даде! Толку од пријателите …

повеќе... »

Убиен Оливер Ивановиќ утрово, можни нереди во северно Косово

Напаѓач во качулка утрово во Косовска Митровица го убил лидерот на партијата Граѓанска иницијатива „Србија, демократија, правда“ (СДП), Оливер Ивановиќ. Според првичните информации, Ивановиќ бил застрелан од пиштол во градите со два куршуми околу 8:15 часот додека влегувал во просториите на неговата партија. Веднаш по нападот, 65-годишниот Ивановиќ е пренесен …

повеќе... »

ЕЛЕМ се “пакува” со украсна хартија за продажба, Шеќеринска можеби ќе ја стави машната

ЕЛЕМ се “пакува” со украсна хартија за продажба, Шеќеринска ќе ја стави машната   Големите “реформи” во социјалниот сегмент на општественото живеење кои беа промовирани во предизборната програма на СДС некако останаа и само тоа, предизборни ветувања. По формирањето Влада 90% од активностите беа насочени кон надворешната политика под мотото …

повеќе... »

Ќе и каже ли Република Србија едно големо “НЕ” на Република Македонија?

Ќе и каже ли Република Србија едно големо “НЕ” на Република Македонија? Прво и основно ваков вид на “евакуирање” на цело дипломатско претставништво на една соседна земја без претходно најавување не се случило во општата историја на дипломатијата во светот а не пак на Балканот. Второ, некој лаже. Македонското министерство …

повеќе... »

Министерка за европски интеграции Јадранка Јоксимовиќ :Ние Србите не сме тројански коњ на руските интереси во Европа

Јадранка Јоксимовиќ

Српската министерка за европски интеграции Јадранка Јоксимовиќ во интервју за весникот „Вечерње новости“ изјави: „Ние Србите не сме тројански коњ на руските интереси во Европа, иако ги цениме поддршката и односот на Русија кон нашите интереси“. Во врска со литванското барање за преиспитување на политиката на проширување на ЕУ кон …

повеќе... »
Translate »
error: Content is protected !!