дома / Спорт

Спорт

Катар ја заврши изградбата на првиот стадион за Светското првенство 2022 (фото)

Катар

Пет години пред почетокот на натпреварувањето, во Катар е завршена  изградбата на првиот стадиот Калифа, кој ќе биде климатизиран. Во реновирањето на стадионот вложени се 122 милиони долари, а температурата е 26 целзиусови степени. Познато е дека во Доха температурата некогаш достигнува до 50 степени, па оваа значајна промена, сигурно …

повеќе... »

Единствената „вистинска“ борба на Брус Ли некогаш снимена (видео)

Брус Ли

Брус Ли редовно им спарингуваше на своите ученици, но само една негова ММА борба е снимена во минатото, а дури сега тоа е достапно за јавноста. На видеото може да се види славниот актер како се бори со Тед Вонг, еден од неговите најдобри ученици. Иако со сигурност не може …

повеќе... »

5 кошаркарски џинови кои забиваат без да се одразат (видео)

кошарка

Овие кошаркари се чудо на природата, а со нивната висина од над 2 метри и 25 сантиметри ја прават кошарката поатрактивна за гледање. Погледнете ги овие 5 кошаркари кои забиваат без да се одразат макар и 1 сантиметар. Бонус видео:

повеќе... »

Сите 500 голови на Меси за Барселона во 40 минути (видео)

меси

Лионел Меси на мечот со Реал Мадрид го постигна својот јубилеен 500 гол за Барселона.Во оваа видео компилација ќе ги видите сите 500 голови на Меси во дресот на Барселона од 2004 до 2017 година. 13 години собрани во 40 минути.

повеќе... »

Неофицијалното светско првенство во шлаканици се одржува секоја година (видео)

шлаканици

Неофицијалното светско првенство во шлаканици се одржува секоја година, а целта е да се погоди противникот колку што може посилно.Се разбира, сето тоа траба да се направени со отворена дланка, а затворената е забранета. Сепак, ако налетате на противник со многу силен удар може да завршите на подот во несвест.Токму …

повеќе... »

Осум минути за идеално дефинирани стомачни мускули (видео)

мускули

Пред се професионален тренер секако ќе ви каже дека патот до дефинирани стомачни мускули не го обезбедува само физичката активност како серија вежби туку е важно и да имате и правилен режим на исхрана. Меѓутоа, доколку веќе сте почнале да внимавате што внесувате во својот организам,време е за овој одличен …

повеќе... »

Во 2020 година Токио ќе биде домаќин на Олимпијада за роботи

Олимпијада

Во 2020 година Токио ќе биде домаќин на Олимписките игри. Покрај класичната Олимпијада, Јапонците планираат да организираат и Олимпијада за роботи. Овој футуристички настан го најави јапонското Министерство за трговија, и ги повика јапонските градови да ги поднесат своите кандидатури, а натпреварувачите може да бидат и хуманоидни и индустриски роботи. …

повеќе... »
Translate »
error: Content is protected !!