дома / Техника

Техника

Заев (и неговите економски леви и десни раце) треба да појасни на младите во Македонија што се случи?

Стратешка Германска инвестиција ја одмина Македонија, ама се вдоми во Србија! Автомобилската индустрија и новите технологии не мируваат, но исто така ниту игрите позади политиката. Заев треба да одговори на јавноста за што беше посетата на Германија и Меркел, покрај штурото соопштение и изјава која ја даде! Толку од пријателите …

повеќе... »

Погледнете ја визијата на Елон Маск за подземна транзит мрежа на тунели каде автомобилите патуваат и се движат на шини со 130 километри на час (видео)

елон маск

„Боринг Компани“ е инфраструктурна компанија основана од страна на Елон Маск, кон крајот на 2016 година. Инспириран од метежот во сообраќајот низ Лос Анџелес, во кој пред неколку месеци и самиот заглавил, Елон го направил својот најнов иновативен проект. За време на последната „TEDTalk “ конференција, беше промовиран неговиот проект, …

повеќе... »

Специјална верзија на Нокиа 3310 која на себе ги има гравирано ликовите на Владимир Путин и Доналд Трамп (фото)

нокиа

Руската компанија Caviar, која се занимава со скапоцено украсување и разубавување на мобилните телефони, направила специјална верзија на Нокиа 3310 која на себе ги има гравирано ликовите на Владимир Путин и Доналд Трамп. Телефонот е позлатен и чини 2200 евра, пишува „The Verge“. Ликовите на американскиот и рускиот претседател се …

повеќе... »

Руски воен истражувачки центар го претстави прототипот на борбеното одело на следната генерација(видео)

војник

Руски воен истражувачки центар го претстави прототипот на борбеното одело на следната генерација.  Прототипот се состои од кацига, која го покрива и го штити лицето, и околоп за телото, кој претставува производ на врвна технологија на иднината. Оклопот има егзоскелет чија намена е да ги зголеми перформансите и издржливост на војниците …

повеќе... »

Технологијата со помош на која се прават лажни и монтирани снимки (видео)

технологија

Истражувачите од Универзитет во Вашингтон развиле технологија која користи машинско учење за совладување на движење на лицето и подоцна произведува доста автентични видео – снимки. Со други зборови, станува збор за технологија која го чита изразот на лицето и врз основа на алгоритам учи и репродуцира движења врз основа на …

повеќе... »

Научник случајно признал дека постои „временска контрола“ која токму сега се случува над Америка (видео)

контрола

Во прилог емитуван на мејнстрим телевизијата CBS пред неколку години, физичарот dr. Michio Kaku случајни признал дека небото се прска со наночестички и „ласери“ за да се модифицира времето. Додека некои луѓе се запознаени со тајните на геоинженерингот и прскање на небото кои токму сега се случуваат, ретко тоа ќе …

повеќе... »

Колку луѓе би загинале во нуклеарна војна? Ова е снимката поради која сите се плашат, дури и да ја погледнат!(видео)

нуклеарна војна

Во случај на Трета светска војна од нуклеарен напад за први три недели би загинале околу 500 милиони луѓе, пренесува Спутњик. Специјалистот за визуеализација на податоци Нил Халоран објави видео кое го направил, а на кое е проценет бројот на жртвите на нуклеарна војна. Графикон покажува годишна промена на популацијата …

повеќе... »

Kако изгледа крвта зголемена под микроскоп за 1000 пати? (видео)

крв

Крвта е нешто што навистина ретко сакаме да гледаме затоа што поради популарната култура и холивудските филмови не асоцира на повреди, смртта и други непријатности, иако токму таа е тоа што не одржува живи. Во теорија знаеме дека нашата крв е составена од бели и црвени крвни зрнца, но што …

повеќе... »

На новиот вид хартија може да се печати и до 40 пати

хаартија

Дури и во денешното дигитално време, светот се уште зависи од хартијата, од која повеќе завршува на отпад или во центрите за рециклирање. Со цел да се намали количината на таквиот отпад, научниците развиле евтин, еколошки начин на изработка на печатените материјали на хартија на која може да се почати …

повеќе... »

Прототип на пат од пластика кој трае три пати подолго (видео)

пат

Замислете конструкцијата да трае со денови, наместо со месеци. И тој пат да трае три пати подолго. Одржувањето на патот и пречките во сообраќајот поради градежните работи да станат минато. Тоа може да звучи како сценарио од далека иднина, но не е. Компанијата работи на развој на пластичните патишта. Целта …

повеќе... »

“SkinGun” е пиштол кој лекува изгореници со помош на матични ќелии (видео)

пиштол

Револуционерниот „пиштол“ кој прска матични клетки на раните, овозможува брз развој на нова кожа. Прво се отстранува мал дел од кожата, со големина на поштенска марка. Матичните клетки потоа се одделуваат и се ставаат во раствор кој се прска врз раната. Процесот трае 90 минути. Томас Болд, извршниот директор на …

повеќе... »

„Hankook Tire“ најавува огромни промени во сообраќајниот транспорт (видео)

иновации

Проектот на „Hankook Tire” нуди футуристички приказ на мобилноста и движењето преку нивните најнови модели на гуми за кои очекуваат дека еден ден ќе бидат употребувани во нашето секојдневние. Нивниот изум „Magfloat” користи магнетни полиња и се движи на принцип на ротација, а има за цел да го олесни секојдневното движење на …

повеќе... »

Мерцедес дизајнираше јахта употребувајќи иновации кои досега не се користеле во бродоградба (видео)

мерцедес јахта

Мерцедес – Бенц, фимра позната по свои квалитетни луксузни автомобили, оваа година произведе ни повеќе ни помалку туку – јахта. Станува збор за 14 метри долга јахта од тип Грантурисмо која ги спојува елементите на дизајн типични за Мерцедес – Бенц автомобиите со иновации досега непознати за бродоградба. Официјално име на јахтата …

повеќе... »

Seabin канти кои сами собираат ѓубре може да очистат океан (видео)

канти

Целата на новиот проект под име „Seabin“ е да ги исчисти океаните и морињата од ѓубре, а тоа ќе го направи специјално пловечка канта за ѓубре кој вовлекува вода во себе, задржувајќи ги отпадоците и враќајќи филтрирана вода назад во екосистемот. Посебна пумпа креира проток на вода и вовлекува ѓубре …

повеќе... »

Балони кои се јадат ќе ги заменат шишињата и чашите (видео)

балони

„Ooho“ е одржлива замена за пластичните шишиња и чаши, направена со користење на натриум алганит смеса, земени од темни алги и калциум хлорид. Пакувањето е поевтино од пластиката и може да содржи било која течност. Секој балон содржи околу 250 милилитри вода и чини два цента. Овие балони ги направиле …

повеќе... »
Translate »
error: Content is protected !!