дома / САД

САД

Кој е Метју Нимиц?

Кој е Нимиц? Метју Нимиц [78] се образовал на врвни универзитети. Големиот скок го направил во 1977 година, кога претседателот на САД, Џими Картер, го именувал за советник во Стејт Департментот. Го советувал државниот секретар Сајрус Венс, со кого ќе продолжи да го “решава” и “македонското прашање”. Иако не бил …

повеќе... »

Пентагон ја критикува Турција поради купувањето на руски ракетни системи

нато

Пентагон ги критикува плановите на Турција за купување на руски зенитни ракетни системи С-400 наместо да инвестира во технологија на НАТО, објави „Хуриет дејли њуз“. Претходно, турските медиуми објавија дека зделката за купување на руски ракетни ситеми земја – воздух С-400 веќе е финализирана. – Наједноставно кажано добра идеја е …

повеќе... »

Мајк Пенс вети поддршка од САД и НАТО за Грузија

Мајк Пенс

Потпретседателот на САД, Мајк Пенс вети поддршка од Вашингтон за Грузија за време на средбата со премиерот на земјата Георги Квирикашвили во Тбилиси, пренесе NewEurope. „Гледаме Грузија како на клучен стратешки партнер и стоиме зад нејзиниот територијален интегритет и вашите желби да станете членка на НАТО“, изјави Пенс. За возврат …

повеќе... »
Translate »
error: Content is protected !!