дома / Забава

Забава

Зошто на банкнотите од еден долар се наоѓа масонската приамида?

долар

На банкнотата од еден долар се наоѓа пирамида. За неа постојат различни теории, а некои од нив зборуваат и за тајни здруженија како што се масоните. Но што всушност пирамидата и останатите ознаки значат. Пирамидата се наоѓа на левата страна на банкнотата, а на десната е официјалниот жиг на САД. …

повеќе... »

Професорките Симона Маџоска и Каролина Астеруд не додржаа за Беса Арифи

Професорките Симона Груевска Маџоска, од Институт за македонски јазик и Каролина Ристова Астеруд, од Правен факултет, жестоко одговорија на прозивките на професорката на Штулов универзитет, Беса Арифи, која во колумната ,,А штрајкот со глад кога ќе го почнат“ , ги обвини за фашизам и национализам. Лингвистот Симона Груевска Маџоска, во …

повеќе... »

Откриено што се крие зад мистеријата за 800 години стариот мобилен телефон (видео)

мистерија

Денес, во времето на современа технологија, еднакво е предизвикувачки, но малку побрзо дешифрирање на историските мистерии кои подолго време го држат човештвото во неизвесност. Една од најконтроверзните археолошки мистерии е откритието на славниот „телефонот стар 800 години“ пронајден во Австрија. И навистина, предметот личи на денешните мобилни телефони, поточно на …

повеќе... »

Јованка Броз “позајмила” крушевски рецепт за слатко од тиква, омилено на Тито, но морала сама да си го препише

Јованка Броз

Јованка и Тито Броз во посета на Крушево биле и на 3 август 1969 година, како дел од рутата посети при кои Маршалот се поклонува на гробовите на македонските војводи од Илинденскиот период но и борци од НОБ. Прво во Крушево на гробот на Никола Карев, а веќе следниот ден во …

повеќе... »

Декартов квадрат и ќе ви помогне да ја донесете вистинската одлука во животот!

дилема

Кога морате да донесете важна одлука, а нерешителноста  ве спречува во тоа, помошта треба да ја побарате во Декартовиот квадрат. Францускиот математичар и филозоф Рене Декарт во морето на своите принципи, теорија и правила понудил и интересна анализа на одлуката која потврдува дали е таа исправна или не. Пред да …

повеќе... »

Kако изгледа крвта зголемена под микроскоп за 1000 пати? (видео)

крв

Крвта е нешто што навистина ретко сакаме да гледаме затоа што поради популарната култура и холивудските филмови не асоцира на повреди, смртта и други непријатности, иако токму таа е тоа што не одржува живи. Во теорија знаеме дека нашата крв е составена од бели и црвени крвни зрнца, но што …

повеќе... »

Португалците јадат 57 килограми риба годишно, Македонците со 6 килограми се втори на Балканот

риби

Европејците јадат најмногу риба во споредба со другите народи од светот. Сопствените ресурси на ЕУ за снабдување со риба на Европејците им стигнуваат само за првата половина на годината. Остатокот од потребните количини се набавува од увоз. Во последниот извештај објавен од страна на „Нова економска фондација“ (НЕФ) стои дека …

повеќе... »

Во Швајцарија фризер заработува 2400 евра месечно, а платата на лекарите достигнува 11 000 евра

Швајцарија

Канцеларијата за економија и работа на кантонот Цирих секоја година објавува водич за плати на сите професии. Кантон Цирих неодамна објави водич за плати од кој може да се види колку се заработува во одредени професии во Швајцарија, пишува CroExpress. Оваа година на 800 страни ги објавиле податоците како што …

повеќе... »

Сакате да станете YouTube ѕвезда? Еве колку пари можете да заработите

милионер

Многумина „влијателни јутјубери“ заработуваат неверојатни суми од своите снимки. Најплатените YouTube ѕвезди се, верувале или не – милионери! Како е тоа возможно и за која сума станува збор? На ова прашање одговорот се обиде да го пронајде сајтот „Quora“, наведувајќи дека е важно да знаете дека не ве плаќа директно YouTube …

повеќе... »

На која возраст се пензионираат луѓето во светот

пензионери

Највисоката просечна возраст на која луѓето го напуштаат пазарот на трудот, е во Јужна Кореја – 70,6 години за жени и 72,9 години за мажи. Најниската возраст е во Словачка (58,2 години). За мажите најниската просечна ефективна возраст на пензионирање е 59,4 години (во Франција), според податоците од 2014. За периодот меѓу …

повеќе... »

Еве како брзо да ја решите Рубиковата коцка (видео)

Рубиковата коцка, славната играчка која до сега е продадена во тристотини милиони примероци, направена во 1975 година во Унгарија. Позната е и како Унгарска или Магична коцка. Нејзиниот изумител е професорот Ерне Рубик, унгарски архитект. Ја патентирал по број HU170062. Подоцна ја изложил на разни меѓународни саеми, но никогаш не …

повеќе... »

Ова се триковите кои треба да ги совлада секој кој сака да фотографира(видео)

фотографирање

Шелдон Еванс е фотограф и голем вљубеник во технологијата. Автор е на бројни видео упатства од кои повеќе се поврзани за фотографијата. Неговито најнов туторијал не учи како за десет минути да станеме „профи“ фотографи.Потребни ви се пешкир, чкорче, најлонска кеса, ЦД и добра позадина на компјутерот. Не верувате? Погледнете …

повеќе... »

Еве како брзо да ја решите Рубиковата коцка (видео)

Рубиковата коцка

Рубиковата коцка, славната играчка која до сега е продадена во тристотини милиони примероци, направена во 1975 година во Унгарија. Позната е и како Унгарска или Магична коцка. Нејзиниот изумител е професорот Ерне Рубик, унгарски архитект. Ја патентирал по број HU170062. Подоцна ја изложил на разни меѓународни саеми, но никогаш не …

повеќе... »

Научниците потврдија: Судбината ни е одредена уште пред 13 милениуми (видео)

наука

Научниците од Универзитетот во Единбург помеѓу древни рељефи од камен пронашле потврдата на теоријата за падот на комета на Земјата пред околу 13 илјади години. Истражувачите анализирале симболи на столбовите на стариот храм Гобекли Тепе на југот на Турција, за кој се проценува дека е изградена најрано во 9 милениум …

повеќе... »

Каде одат фекалиите од тоалетот во авион?

авион

Голем број на луѓе, може да се рече со право, мисли дека изметот кој го патниците  од авионот го „оставаат  на небото“  завршува во воздухот. “ Поточно дека фекалиите и урината едноставно се испуштаат од леталото да се разлетаат. Меѓутоа тоа не е вистина. Кога  ќе пуштите вода во авионското …

повеќе... »
Translate »
error: Content is protected !!