дома / Спорт / Единствената „вистинска“ борба на Брус Ли некогаш снимена (видео)
Брус Ли

Единствената „вистинска“ борба на Брус Ли некогаш снимена (видео)

Брус Ли редовно им спарингуваше на своите ученици, но само една негова ММА борба е снимена во минатото, а дури сега тоа е достапно за јавноста. На видеото може да се види славниот актер како се бори со Тед Вонг, еден од неговите најдобри ученици.

брус ли

Иако со сигурност не може да се каже каде се одржала оваа борба, се препоставува дека е во Калифорнија, каде Ли имаше свое училиште за боречки вештини. Доколку внимателно се погледне видетото, може да се види дека Вонг се обидува да го намали растојанието со Брус како би му задал удар, меѓутоа Ли тоа го спречува со сјајни движења.

Тед Вонг подоцна напиша повеќе книги на тема боречки вештини, а 2006 е примен во Куќата на славните на магазинот „Црн Појас“.

Може да ве интересира

Катар

Катар ја заврши изградбата на првиот стадион за Светското првенство 2022 (фото)

Пет години пред почетокот на натпреварувањето, во Катар е завршена  изградбата на првиот стадиот Калифа, …

Translate »
error: Content is protected !!