дома / Свет / Колку луѓе би загинале во нуклеарна војна? Ова е снимката поради која сите се плашат, дури и да ја погледнат!(видео)
нуклеарна војна

Колку луѓе би загинале во нуклеарна војна? Ова е снимката поради која сите се плашат, дури и да ја погледнат!(видео)

Во случај на Трета светска војна од нуклеарен напад за први три недели би загинале околу 500 милиони луѓе, пренесува Спутњик.

Специјалистот за визуеализација на податоци Нил Халоран објави видео кое го направил, а на кое е проценет бројот на жртвите на нуклеарна војна.

Графикон покажува годишна промена на популацијата во светот. На видеото исто така се гледа вкупна бројка на смртни случаи секоја година во текот на дваесеттиот век, вклучувајќи и „кулминациите“ на смртноста во текот на двете светски војни.

Авторот експлоатирал број на жртви од атомски бомби фрлени на Хирошима и Нагасаки, како и број и капацитет на нуклеарни боеви глави кои би ги погодиле целите во САД, Европа, Русијја и други земји во случај на трета светска војна.

Халоран проценува дека во првите три недели по нуклеарни напади би загинале околу 500 милиони луѓе.

Конечен број ан жртви не е можно да се одреди поради непредвидливоста на влијанието на нуклеарната зима која би настапила по војната.

Може да ве интересира

Заев (и неговите економски леви и десни раце) треба да појасни на младите во Македонија што се случи?

Стратешка Германска инвестиција ја одмина Македонија, ама се вдоми во Србија! Автомобилската индустрија и новите …

Translate »
error: Content is protected !!