дома / Нато / Мајк Пенс вети поддршка од САД и НАТО за Грузија
Мајк Пенс

Мајк Пенс вети поддршка од САД и НАТО за Грузија

Потпретседателот на САД, Мајк Пенс вети поддршка од Вашингтон за Грузија за време на средбата со премиерот на земјата Георги Квирикашвили во Тбилиси, пренесе NewEurope.

„Гледаме Грузија како на клучен стратешки партнер и стоиме зад нејзиниот територијален интегритет и вашите желби да станете членка на НАТО“, изјави Пенс.

За возврат Квирикашвили изјави дека „САД имаат оддаден пријател во Грузија, стабилен геополитички сојузник и стратешки партнер“.

Пенс пристигна во Тбилиси од Естонија, каде што тој потврди солидарноста на Вашингтон кон земјите од регионот на Балтичко Море.

Утре тој ќе ја посети Црна Гора, чие членство во НАТО во јуни предизвика приговори кај Русија.

Може да ве интересира

Кој е Столтенберг? ..контактите со КГБ и амбасадорско дете во Белград?

Но кој е Столтенберг на кој Македонската власт ќе му соопшти дека ние за НАТО …

Translate »
error: Content is protected !!