дома / Нато / Пентагон ја критикува Турција поради купувањето на руски ракетни системи
нато

Пентагон ја критикува Турција поради купувањето на руски ракетни системи

Пентагон ги критикува плановите на Турција за купување на руски зенитни ракетни системи С-400 наместо да инвестира во технологија на НАТО, објави „Хуриет дејли њуз“.

Претходно, турските медиуми објавија дека зделката за купување на руски ракетни ситеми земја – воздух С-400 веќе е финализирана.

– Наједноставно кажано добра идеја е сојузниците да купуваат оперативна компатибилна опрема. Секој сојузник и секој партнер со која заеднички дејствуваме сакаме да купуваат опрема и да вложуваат во опрема со која дополнително ќе се инвестира во нашата Алијанса, истакна портпаролот на Пентагон, Џеф Дејвис.

Може да ве интересира

Кој е Столтенберг? ..контактите со КГБ и амбасадорско дете во Белград?

Но кој е Столтенберг на кој Македонската власт ќе му соопшти дека ние за НАТО …

Translate »
error: Content is protected !!