дома / аргива на тагови: договор

аргива на тагови: договор

Бугарија ќе и помогне на Македонија на патот кон НАТО

нато

Зајакнувањето на добрососедските односи меѓу Македонија и Бугарија се од полза не само за двете земји, туку и за регионот и за цела Европа, оценија министерката за одбрана Радмила Шекеринска и и нејзиниот бугарски колега, Красимир Каракачанов на работната средба одржана по потпишувањето на Договорот за добрососедство помеѓу Бугарија и …

повеќе... »

2 дел: Зошто Бугарија сега, “насилно” сака да го реализира Договорот за добрососетски односи и соработка?

Бугарија

Имено проблемот започнува со 1944 година од пред кога Бугарија смета дека со Македонија ја дели заеднички и по сите параметри целата историја. Но има гласноговорници кои од партнерот на нацистичка Германија за почеток на било што околу историјата бараат прво официјална Софија да се извини за окупацијата за време …

повеќе... »

Зошто Бугарија сега, “насилно” сака да го реализира Договорот за добрососетски односи и соработка?

Заев - Борисов

Најмалку и е гајле на официјална Софија дали ќе постигне Договор за добрососетски односи и соработка со Македонија денес или за истиот ќе почека уште 27 години. Она што Бугарија не сака да го пропушти е дипломатскиот аматеризам на извршната власт на СДС но и самиот Заев кој под уцена …

повеќе... »

Бигорска обител: Договорот за пријателство со Бугарија е природна последица на историските текови

Бигорска обител:

Оградувајќи се однапред од каква било партиска и политичка припадност, наклонетост, протежирање нечија страна и слично, како монашко братство кое повеќе од 20 години верно и служи на светата Македонска православна црква – Охридска архиепископија и на Татковината Република Македонија, денеска, како што велат од Бигорскиот манастир, јавно и транспарентно …

повеќе... »

Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел го поздрави потпишувањето на Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија

Зигмар Габриел

Во својата реакција на Договорот за добрососедство и пријателство меѓу Македонија и Бугарија, која стигна само половина час по свеченото потпишување во Скопје и изјавите на премиерите на двете земји, германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел изразува задоволство и вели: „Бугарија и поранешната југословенска Република Македонија денеска потпишаа историски договор …

повеќе... »

Бектеши Петкова потпишаа меморандум за соработка за природен гас

договор

Министрите за економија на Република Македонија, и Република Бугарија, Крешник Бектеши и Теменужка Петкова денеска во Скопје потпишаа Меморандум за соработка во енергетиката и развој на билатерално стратешко партнерство во секторот на природниот гас, преку развивање на нова директна врска меѓу системите на природен гас на Македонија и Бугарија, соопшти …

повеќе... »

Европската Унија го поздравува потпишувањето на билатералниот Договорот за добрососедство, прилателство и соработка меѓу Бугарија и Македонија

могерини и хан

Европската Унија го поздравува потпишувањето на билатералниот Договор за пријателство, доборососедство и за соработка меѓу Бугарија и Македонија, стои во заедничката изјава на високата претставничка за надворешна политика на ЕУ, Федерика Могерини, и на еврокомесарот за проширување и за добрососедство, Јоханес Хан. Могерини и Хан истакнуваат дека договорот треба да …

повеќе... »

САД: договорот меѓу Македонија и Бугарија пример за мирно решавање на разликите меѓу соседите

прес

„Соединетите држави им честитаат на Бугарија и на Македонија за потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка“. Ова се наведува во соопштението на американскиот Стејт департмент во кое се оценува: „Овој важен, прогресивен договор ги признава веќе силните врски меѓу двете земји и ја отвора вратата за уште поблиска …

повеќе... »

Борисов: Договорот за добрососедство и дава европска перспектива на Македонија и веднаш и го отвора патот кон НАТО

Бугарија

Договорот за добрососедство и дава европска перспектива на Македонија и веднаш и го отвора патот кон НАТО, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов на Конгресот на европските студенти демократи во Варна. – По тамошната политичка криза имав средби со мојот колега Никола Груевски, со премиерот Зоран Заев и претседателот Ѓорге Иванов. …

повеќе... »
Translate »
error: Content is protected !!