дома / аргива на тагови: еу

аргива на тагови: еу

Дали Заев и подготвува на Република Македонија “Букурешки договор III дел?!”

Зоран Заев

Македонската надворешна политика, во однос на Република Грција како наш јужен сосед, кој не ни го признава постоењето по неколку параметри веќе 24 од 27 години постоење како суверена држава, по се изгледа ќе заврши со постигнување “нов Букурешки договор”, трет дел. Имено “спорот” со името кој е најексплоатиран, опфаќа …

повеќе... »

Кој е агрономот-рибарот Рајнхард Прибе?

Кој е Прибе? Рајнхард Прибе [68] e адвокат и поранешен директор на Европската комисија. Но тоа не е се. Прибе од 1977 година по дипломирањето право, работи како судија во Управниот суд во Штудгарт се до 1983 година. Во 1984 година Прибе е именуван за генерален директор за земјоделство при …

повеќе... »

““Фамата” наречена Бугарски пасош”

пасош

Република Бугарија многу внимателно го користи терминот “Бугарски пасош” за замајување на своите граѓани но и фрлање магла во очите на соседните држави каде тврди дека во Бугарија има само Бугари но не и туѓо етничко малцинство особено не Македонско. Но, што е фамата со Бугарскиот пасош? Пасошот е документ …

повеќе... »

Прибе 2 или како ЕУ ја оцени работата на Владата на Заев?!

прибе

Експертската група на Рајнхард Прибе која во јули беше во Македонија го достави својот извештај. И кога не би знаеле дека Прибе во целата своја кариера 4 години бил задолжен за рибниот фонд на ЕУ и ги чувал Антартикот и Арктикот, само 5 години по пензионирањето се занимавал со проблематиките …

повеќе... »

Европската Унија го поздравува потпишувањето на билатералниот Договорот за добрососедство, прилателство и соработка меѓу Бугарија и Македонија

могерини и хан

Европската Унија го поздравува потпишувањето на билатералниот Договор за пријателство, доборососедство и за соработка меѓу Бугарија и Македонија, стои во заедничката изјава на високата претставничка за надворешна политика на ЕУ, Федерика Могерини, и на еврокомесарот за проширување и за добрососедство, Јоханес Хан. Могерини и Хан истакнуваат дека договорот треба да …

повеќе... »

Министерка за европски интеграции Јадранка Јоксимовиќ :Ние Србите не сме тројански коњ на руските интереси во Европа

Јадранка Јоксимовиќ

Српската министерка за европски интеграции Јадранка Јоксимовиќ во интервју за весникот „Вечерње новости“ изјави: „Ние Србите не сме тројански коњ на руските интереси во Европа, иако ги цениме поддршката и односот на Русија кон нашите интереси“. Во врска со литванското барање за преиспитување на политиката на проширување на ЕУ кон …

повеќе... »
Translate »
error: Content is protected !!