дома / аргива на тагови: грција

аргива на тагови: грција

Големите лаги за малата Хеленска Република од 1930 година

Големите лаги за малата Хеленска Република од 1930 година   Историските факти и податоци низ годините не ги толкувал само победникот, како Грција и Бугарија и за време на Првата Светска војна. Особено за време на Втората Светска војна војуваа од страната на окупаторот, нацистите, фашистите, или едноставно во сите …

повеќе... »

Дали Заев и подготвува на Република Македонија “Букурешки договор III дел?!”

Зоран Заев

Македонската надворешна политика, во однос на Република Грција како наш јужен сосед, кој не ни го признава постоењето по неколку параметри веќе 24 од 27 години постоење како суверена држава, по се изгледа ќе заврши со постигнување “нов Букурешки договор”, трет дел. Имено “спорот” со името кој е најексплоатиран, опфаќа …

повеќе... »

Иредентизам кај Македонија и Грција – поим за плашење народ од соседите

иредентизам

Деновиве на балканот, осовено кај нашиот јужен сосед на голема врата се користи поимот иредентизам од страна на ФИРОМ. Македонските политичари, особено оние од власта не се ни обидуваат да го објаснат а најмалку да го анализираат овој нов момент од страна на Грција која очигледно добива се во пакет, …

повеќе... »

И Грците ќе бараат нов договор за добрососедство, ама со ново Уставно име

Никос Коѕијас,

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, на 31 август, во Скопје, оствари работна средба со македонскиот колега Никола Димитров. И ова би била прилично стандардна средба меѓу шефовите на дипломатиите, на две соседни земји, ако едната, 25 години не и го признаваше Уставното име на другата, а првата по …

повеќе... »

Кога Македонци врз кои е извршен егзодус ќе го поздрават договор за негирање на македонско малцинство …

бегалци

Кабинетот на премиерот Заев стана стана чудотворен. Редовно, на дневна база, грижно избрани категории граѓани доаѓаат, имаат едночасовна средба со него, по која сите нивни проблеми се решаваат со прегратка. И сакале или не, тука мора да симнеме капа на министерот за пропаганда, како Заев во неговите активности е претставен …

повеќе... »

По српското, ќе следи ли и грчко “Охи”?!

сценарио

Македонската инстант дипломатија со која владата на Заев сакаше да ги реши четвртвековните отворени прашања со соседите вроди со плод. Плодот е гнил. По реакцијата на официјален Белград времено да ја затвори своето дипломатско претставништво во Скопје и во очекување на обраќање на заменик премиерот и министер за надворешни работи …

повеќе... »

Грција и понатаму останува главен инвеститор и партнер во албанската економија

Ципрас

Независно од повеќегодишната криза во Грција таа и понатаму останува главен инвеститор и партнер во   албанската економија, соопшти Централна банка на Албанија и Канцеларијата за економија и трговија на Амбасадата на Грција во Тирана. – Последната официјална статистика на Централна банка на Албанија потвдува дека на крајот на првото …

повеќе... »

Лидерот на Нова демократија Кирјакос Мицотакис ја обвини Владата на Ципрас дека ја толерира анархистичката група „Рубикон“

Мицоткаис

Кирјакос Мицотакис које лидер на грчката опозициска партија Нова демократија ја обвини левичарската Влада на премиерот Алексис Ципрас дека „политички ја покрива“ анархистичката група „Рубикон“ и додаде дека неговата партија ќе побара писмено објаснување од претседателот на Парламентот, Никос Вуцис за инцидентот кој се случи изминатата средата. – „Рубикон“ е …

повеќе... »
Translate »
error: Content is protected !!