дома / аргива на тагови: избори 2017

аргива на тагови: избори 2017

ВМРО – ДПМНЕ сепак им даде легитимитет на изборите!?

вмр - дпмне

Беше трагикомична изјавата на Никола Груевски во тотално исто сценарио и жаргон како Зоран Заев своевремено дадена два часа по затворањето на гласачките кутии дека ВМРО – ДПМНЕ не ги признава резултатите од локалните избори кои ги нарече “мафијашки”. И тоа не би било се, ако Груевски не поставеше и …

повеќе... »

Збогум Никола?!..Не така лесно, прво некој да ја плати сметката!

Никола Грувески

По основ на локалните избори 2017 година стојат 2 факти. ВМРО – ДПМНЕ никогаш не претрпела ваков пораз во 27 години постоење и раководството на ВМРО – ДПМНЕ никогаш во 27 години очајно не се обидело ваков скандал да го протурка под тепих. Зошто се изгуби и повеќе е анализирано …

повеќе... »

Што по изборите?

избори 2017

Премногу наивно дел од пониските ешалони и самопрогласени политички аналитичари прогнозираат дека СДСМ по огромната победа на локалните избори ќе повика на пролет на нови предвремени парламентарни надевајќи се дека поддршката која ја имаат втор изборен циклус во кој ВМРО – ДПМНЕ губи од поддршката на електоратот а нивниот е …

повеќе... »

Во ВМРО – ДПМНЕ кадровниците работеа, ама по лански календар

вмро - дпмне

Изборите од 15-ти октомври и се поизвесниот резултат од вториот круг од 29-ти октомври каде ВМРО – ДПМНЕ ќе забележи убедлива победа во вкупно не повеќе од 4 до 5 општини и каде ќе има мнозинство во 3 општински совети не се резултат на т.н. казна од страна на членството …

повеќе... »

Зошто ВМРО – ДПМНЕ на локалните избори заврши со вакви резултати?

избори 2017

Прво резултатот на изборите беше помалку или повеќе очекуван. И за тоа има не многу но доволно анализи од стручни лица кои поминале малку повеќе од 12 години во светот на политиката. Некој од нив се професионалци во својата фела и ја “израснаа” државата па често знаат одлично да проценат …

повеќе... »
Translate »
error: Content is protected !!