дома / аргива на тагови: избори

аргива на тагови: избори

Потсетување: Мицкоски – По триумфот на локалните ќе бараме предвремени парламентарни избори

Христијан Мицкоски

Ни претстојат локалните избори и целокупната оваа активност која што ја нарековме работно лето чувствуваме, а тоа го потврдуваат и анкетите од терен дека локалните избори ќе бидат уште еден триумф за ВМРО-ДПМНЕ, изјави генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска во Кичево. -По изборите оваа есен ние ќе одиме …

повеќе... »

Никола Тодоров “несудениот” наследник на Груевски

Никола Тодоров, “несудениот” наследник на Груевски   Никола Тодоров и според оние првични анализи и информации од теренот две недели пред конгресот на кој ВМРО – ДПМНЕ ќе избира и нов претседател, нема да биде она што Груевски што потајно што јавно можеби посакуваше, негов наследник. Очигледно е дека членството …

повеќе... »

Да не беше Црвенковски ќе го имавме ли “феноменот” Груевски?!

претставници

Да не беше Црвенковски ќе го имавме ли “феноменот” Груевски?! Како одминуваат деновите до оставката на Никола Груевски би можело отворено да се постави прашањето колку неговото 13 годишно владеење со ВМРО – ДПМНЕ беше автохтоно и независно од политиките на СДСМ? Во 2004 година почина претседателот Борис Трајковски. Дали …

повеќе... »

По изборите некој некому полна каса некој огромен долг!

избори

Правило по менталитет на Балканот е да се критикува противникот, било тој да е во право или вие да сте грешни. Така поминаа и предизборните критикувања кој која општина т.е. единица на локалната самоуправа колку ја задолжил и како новите идни градоначачници ете стравуваат што ќе прават по победата со …

повеќе... »

Не сте јасни,се прислушкуваше за 27-ми април или 15-ти октомври?

прислушкување

Сосема конфузна ќе беше изјавата на Никола Груевски искажана во неговото гостување на Алфа ТВ дека тој и раководството на ВМРО – ДПМНЕ биле цел на прислушкување т.е. следење на комуникациите на над 100 мобилни телефони за време на изборниот и предизборниот процес ако истата не се надградеше со информацијата …

повеќе... »

Станува ли ВМРО – ДПМНЕ партија на одлични колумнисти?!

вмро - дпмне

Староновиот извршен комитет на ВМРО – ДПМНЕ отвори многу прашања на кои претседателот на ВМРО – ДПМНЕ требаше да даде одговори веднаш по именувањето на новите, а и реизборот на старите членови. Никола требаше да одговори прво колку претходните лоши кардови политики се негова одговорност, а колку лична? Груевски требаше …

повеќе... »

Каде и дали загуби ВМРО – ДПМНЕ 121.660 гласачи?

вмро - дпмне

Прво за да бидеме објективни ова не се гласачи кон кои ВМРО – ДПМНЕ се обраќаше т.е. традиционално над 30% неопределените. Ова се 121.660 гласови од електоратот на партијата и тоа покрај изјавите на самите членови и симпатизери беше интегрален дел од последната изјава на претседателот на партијата Никола Груевски. …

повеќе... »

Бајрами: Секоја изборна нерегуларност да се пријави на izbori@jorm.gov.mk

Џељаљ Бајрами

Привремената Комисија за следење на евентуални изборни нерегуларности на локалните избори 2017 година, што е формирана во рамките на Јавното обвинителство на Република Македонија, денеска одржа консултативна средба со граѓански организации. На средбата беа поканети претставници на граѓанските организации кои го следат изборниот процес. Целта на средбата беше тие директно …

повеќе... »

Бесими: Изборниот процес се одвива во демократски дух

фатмир бесими

На десеттиот ден од кампањата за локални избори, процесот се одвива во демократски дух во согласност со духот за слободни и демократски избори, оцени денеска на прес-конференција шефот на централниот избворен штаб на ДУИ Фатмир Бесими. Најави дека во наредните 10 дена Демократската унија за интеграција започнува со нова изборна стратегија, …

повеќе... »

Дали е шах-мат потег за да се одложат изборите? Бедредин Ибраими “жртва” од политичкото кокетирање или план за поништување на локалните?

Бедредин Ибраими “жртва” од политичкото кокетирање со Беса Прашањето на кое политичките партии треба да дадат одговор е: Kако сега во избори ДПА не е компатибилна да има член во ДИК кога можеа ваков предлог Закон да донесат веднаш по поместувањето на локалните избори или пред распишувањето на истите? Но …

повеќе... »

Коалицијата ВМРО за Македонија ќе учествува на локалните избори

Коалицијата ВМРО за Македонија

Коалицијата ВМРО за Македонија донесе одлука да учествува на претстојните локални избори со свои кандидатски листи за советници и градоначалници во безмалку сите општини на ниво на Република Македонија, соопштија на денешната прес конференција. „Воедно, меѓу останатите одлуки е и изборот на Републички Изборен Штаб кој што ќе го предводи …

повеќе... »

Поднесен предлог за разрешување на ДИК

Народно движење за Македонија

Народно движење за Македонија на 31.07.2017 година  во Собранието поднесе предлог за разрешување на членовите на ДИК поради нестручно и несовесно вршење на функцијата на изборите на 11 декември 2016 година. Според Панче Жежовски, член на Извршниот комитет на НДМ, членовите на ДИК на декемвриските избори потврдиле незаконски и неправилни …

повеќе... »

Локалните избори ќе се распишат до 6 август

собрание

Пратениците во Собранието на Македонија ќе бидат на одмор од 8 до 25 август, соопшти претседателот на Собранието Талат Џафери, кој на 27.07.2017 година даде отчет за сработеното на Парламентот во првите 100 дена. Според него, се очекува на 31 јули или на 1 август да биде закажана седницата за ребаланс …

повеќе... »

Косово ќе оди на нови избори ако во три круга не се избере претседател на паралментот

Косово

Претседателот на Косово, Хашим Тачи, конституивната седница на Парламенот ја закажа за трети август, кога најголемата парламентарна група треба да предложи кандидат за претседател на парламентот. Во Косо првиот меѓу еднаквите во законодавниот дом, се избира со мнозинство гласови, односно со 61 глас. Потоа се избираат и пет потпретседатели, што …

повеќе... »

Анкета ИРИ: На локалните избори 27 отсто би гласале за ВМРО-ДПМНЕ, 16 за СДСМ, 8 за ДУИ и 7 за БЕСА

анкета

ВМРО-ДПМНЕ би добила најголема поддршка од граѓаните на локалните избори, а по неа СДСМ, ДУИ и БЕСА, покажуваат резултатите од анкетата на Меѓународниот републикански институт (ИРИ) спроведена преку интервјуа лице-во-лице врз репрезентативен примерок од 1.108 граѓани во периодот од 4 до 12 март годинава. Според резултатите од анкетата мнозинството граѓани на …

повеќе... »
Translate »
error: Content is protected !!