дома / аргива на тагови: кој е?

аргива на тагови: кој е?

Благајникот на ОНА и најавеното заминување на Ахмети од ДУИ

Џеват Адеми

Џеват Адеми последниот период наидува на напади од сопствената политичка партија како процесот за конечна промена на последниот претседател на партиите од т.н. голема четворка веќе е во тек. Дали тоа се пораки до Адеми дека ќе си замине заедно со неговиот претседател или порака од Ахмети дека неговото изнудено …

повеќе... »

Стево Пендаровски – “граѓански активист” со стаж во МВР

Стево Пендаровски

објавено во 2017г: “Oвие избори ќе бидат референдум за Република Македонија. Или диктатура или демократија, слобода, праведна и напредна Република Македонија. Друг избор нема. Затоа сите заедно качувајте се во возот кој води кон демократска, европска и праведна Република Македонијa.” изјави Стево Пендаровски на 27 март 2016 година. Иако изборите …

повеќе... »

Љубомир Данаилов Фрчкоски, уставотворец со “чудни” ставови за Уставот

Фрчкоски

Фрчкоски е роден на 2 декември 1957 година во Скопје, познат македонски политичат и професор по меѓународно право, меѓународни односи и современи политички теории на Правниот факултет во Скопје при Универзитетот Свети Кирил и Методиј. Љубомир Фрчкоски дипломира на Правниот факултет во Скопје во 1981 година а во 1986 година …

повеќе... »

Миле Јанакиески, човекот кого “работата” едноставно го сака

Миле Јанакиески

Кога некој странец би ја читал биографијата на Јанакиески и да не ја знае ќе ја искористи народната поговорка, “роди ме мајко за министер, па фрли ме во Солун”. Миле Јанакиески е роден на 18 септември 1978 година во Прилеп каде завршил и основно и средно образование. Дипломирал во 2001 …

повеќе... »

Кој е Павле Трајанов?

Павле Трајанов

Политичарот кому нема кој да му даде оставка од сопствената партија за да премине во СДСМ. Павле Трајанов најмалку е македонски политичар како добар дел од животот поминал во водите на безбедносните органи и тоа и во поранешниот општествено политички систем па во периодот на транзит но и во актуелниот. …

повеќе... »

Силвана Бонева или втората прва дама на ВМРО – ДПМНЕ

Силвана Бонева

Доскорешниот член на Државната изборна комисија од редовите на ВМРО – ДПМНЕ, Силвана Бонева на пошироката јавност и е позната по неколку афери кои се објавија во јавноста иако никогаш не резултираа со судски епилог. Едната беше преголемите суми за патни трошоци, а втората беше доделувањето екстра плати како награда …

повеќе... »

2 дел:Кој е Перо Гошев?

Перо Гошев

Симптоматично е што сите три од четири гувернери на Народна Банка на Република Македонија биле именувани за време на владеење на СДСМ и сите завршиле со кривични пријави или извршиле кривично дело со злоупотреба на службената положба и овластувања. Станоевски беше виновен за “ТАТ” што во суштина беше чиста колатерална …

повеќе... »

Мартин Протуѓер, “болежливиот” кадровник на Груевски

Мартин Протуѓер

Кога Заев почна да ги објавува нелегално стекнатите аудио записи, од уште понелегалното прислушкување, за кое допрва треба да се утврди, дали е дело на “режимот”, или “чедо” на Верушевски, се појави и аудио запис од Сашо Мијалков. Македонската јавност, прилично сериозно, низ доза на сарказам прокоментира дека е решена …

повеќе... »

10-те Бугари кои и ја “скроија” капата на Македонија, два броја потесна – 2 дел: Сите контакти со бизнис елитата и Бугарското подземје на Бојко Борисов

Бојко Борисов

Во периодот од 1989 до 2001 година Борисов е сопственик, косопственик или партнер во повеќе од 100 највлијателни домашни компании кои го сочинуваат домашниот трговски пазар во 80% но и странски инвестиции во кои директно или индиректно Борисов има учество до над 50%. Но она што е “оперативен штаб” на …

повеќе... »

Кој е Владо Камбовски, правникот кој ја чуваше Југославија 3 години по распадот?

Владо Камбовски

Владо Камбовки или човекот кој до последен здив го бранеше распадот на Југославија е роден на 5 јануари 1948 година во Битола. Камбовски по професионална вокација е правник, универзитетски професор, академик и политичар. Осново и средно образование завршува во Битола. На Правниот факултет во Скопје дипломира во 1970 година. Истата …

повеќе... »

Теута Арифи или првата “дама” на СДСМ

Теута Арифи

Арифи е родена на 19 октомври 1969 година во Тетово. Иако Радмила Шеќеринска е заведено дека во СДСМ своите активности ги започнува околу 1992 или 1993 година Арифи сепак е “постар член” на СДСМ. Теута завршува Филолошки факултет – отсек албански јазик и книжевност на Приштинскиот Универзитет во 1991 година …

повеќе... »
Translate »
error: Content is protected !!