дома / аргива на тагови: македонија

аргива на тагови: македонија

Големите лаги за малата Хеленска Република од 1930 година

Големите лаги за малата Хеленска Република од 1930 година   Историските факти и податоци низ годините не ги толкувал само победникот, како Грција и Бугарија и за време на Првата Светска војна. Особено за време на Втората Светска војна војуваа од страната на окупаторот, нацистите, фашистите, или едноставно во сите …

повеќе... »

27 години министри, заменици и државни секретари во Македонија

влада

Периодот од 1991 до 2002 година, државни секретари не постоеја, како таква категорија, па се повикувавме на старите одредби од законите, на формата државен потсекретар, при што често во одредени министерства, не беа именувани затоа што не постоеше законска обврска, но често беа именувани и по повеќе зависно од ресорната …

повеќе... »

Дали Заев и подготвува на Република Македонија “Букурешки договор III дел?!”

Зоран Заев

Македонската надворешна политика, во однос на Република Грција како наш јужен сосед, кој не ни го признава постоењето по неколку параметри веќе 24 од 27 години постоење како суверена држава, по се изгледа ќе заврши со постигнување “нов Букурешки договор”, трет дел. Имено “спорот” со името кој е најексплоатиран, опфаќа …

повеќе... »

Иредентизам кај Македонија и Грција – поим за плашење народ од соседите

иредентизам

Деновиве на балканот, осовено кај нашиот јужен сосед на голема врата се користи поимот иредентизам од страна на ФИРОМ. Македонските политичари, особено оние од власта не се ни обидуваат да го објаснат а најмалку да го анализираат овој нов момент од страна на Грција која очигледно добива се во пакет, …

повеќе... »

Аерозагадувањето и дволичноста на политиката!?

аерозагадување

Во земјите од далечниот исток ја нарекуваат карма а кај нас е позната како дволичност, особина која политичките партии ја манифестираат како двоен аршин за иста работа зависно дали во дадениот момент се или не на власт. И истата не се должи на високи политики и партиски идеологии туку на …

повеќе... »

Кој е Метју Нимиц?

Кој е Нимиц? Метју Нимиц [78] се образовал на врвни универзитети. Големиот скок го направил во 1977 година, кога претседателот на САД, Џими Картер, го именувал за советник во Стејт Департментот. Го советувал државниот секретар Сајрус Венс, со кого ќе продолжи да го “решава” и “македонското прашање”. Иако не бил …

повеќе... »

Нели “бројачот” на јавен долг ќе одбројуваше?!

бројач

Прво, за да бидат нештата јасни, треба да се констатира, дека бројачот на јавниот долг на Република Македонија, кој “работеше” по неколку параметри, беше објавен во март, а не април 2016 година, и тоа од Истражувачкиот центар за компјутерски науки при Македонската академија на науките и уметностите. По мало негодување, …

повеќе... »

Зошто дел од пратениците воопшто земаат плата?

пратеници

Македонија со своите пратеници е рекордер во повеќе сегменти. Прво во пратеници кои цел свој работен век го поминале на работното место пратеник каде до скоро прво место имаше Љубисав Иванов – Ѕинго, а од скоро по сите параметри тоа е Амди Бајрам кој на последните избори од 11 декември …

повеќе... »

Бугарија ќе и помогне на Македонија на патот кон НАТО

нато

Зајакнувањето на добрососедските односи меѓу Македонија и Бугарија се од полза не само за двете земји, туку и за регионот и за цела Европа, оценија министерката за одбрана Радмила Шекеринска и и нејзиниот бугарски колега, Красимир Каракачанов на работната средба одржана по потпишувањето на Договорот за добрососедство помеѓу Бугарија и …

повеќе... »

Потсетување: Мицкоски – По триумфот на локалните ќе бараме предвремени парламентарни избори

Христијан Мицкоски

Ни претстојат локалните избори и целокупната оваа активност која што ја нарековме работно лето чувствуваме, а тоа го потврдуваат и анкетите од терен дека локалните избори ќе бидат уште еден триумф за ВМРО-ДПМНЕ, изјави генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска во Кичево. -По изборите оваа есен ние ќе одиме …

повеќе... »

Дали Правниот факултет има вина за овие 27 години со продукција на “недоспеани” кадри?

Правен факултет

Години наназад се поставува отворено прашањето дали е можно на Правниот факултет во Скопје да има по основ кадри да има масовна фабричка грешка. Чест на исклучоците. Но тие и не ни биле дел од власта. Едноставно не е можно при Фрчкоски и Чокревски кои беа министри за внатрешни работи, …

повеќе... »

Михајловистичката “Македонија”, Швајцарија на Балканот

Вачно Михајлов

Обидувајќи се да се избега од реалноста, и да се соочи со проблемите, дел од поддржувачите на ВМРО – ДПМНЕ, кои е здраво со различни погледи да постојат во секоја политичка партија, сериозно нанесуваат штета на угледот, и идеологијата, која не кореспондира со она што деновиве, сме сведоци дека се …

повеќе... »

И Грците ќе бараат нов договор за добрососедство, ама со ново Уставно име

Никос Коѕијас,

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, на 31 август, во Скопје, оствари работна средба со македонскиот колега Никола Димитров. И ова би била прилично стандардна средба меѓу шефовите на дипломатиите, на две соседни земји, ако едната, 25 години не и го признаваше Уставното име на другата, а првата по …

повеќе... »

2 дел: Македонија под оваа власт покажа дека е многу гостопримлива земја- Овде веќе и самите ние се чувствуваме како гости!

сдсм влада

Изјавата на Села дадена на 29 декември 2016 година е јасна: “Сите албански партии треба да направат заедничка платформа за обединување на Албанците во Македонија. Ние како Алијанса за Албанците ќе присуствуваме на оваа средба. Очекуваме нашите услови да бидат прифатени и сите Албанци да застанат зад нив. Албанскиот јазик …

повеќе... »

2 дел: Зошто Бугарија сега, “насилно” сака да го реализира Договорот за добрососетски односи и соработка?

Бугарија

Имено проблемот започнува со 1944 година од пред кога Бугарија смета дека со Македонија ја дели заеднички и по сите параметри целата историја. Но има гласноговорници кои од партнерот на нацистичка Германија за почеток на било што околу историјата бараат прво официјална Софија да се извини за окупацијата за време …

повеќе... »
Translate »
error: Content is protected !!