дома / аргива на тагови: нато

аргива на тагови: нато

Дали Заев и подготвува на Република Македонија “Букурешки договор III дел?!”

Зоран Заев

Македонската надворешна политика, во однос на Република Грција како наш јужен сосед, кој не ни го признава постоењето по неколку параметри веќе 24 од 27 години постоење како суверена држава, по се изгледа ќе заврши со постигнување “нов Букурешки договор”, трет дел. Имено “спорот” со името кој е најексплоатиран, опфаќа …

повеќе... »

Кој е и што е НАТО? Интересни факти!

Кој е и што е НАТО, а кој е Столтенберг?! Пред воопшто да дискутираме кој е Јенс Столтенберг прво треба да ја објасниме организацијата која ја претставува а која заедно со ЕУ се двете организации поради кои сме на милиметри да го изгубиме националниот идентитет и смислата за постоење. НАТО …

повеќе... »

Никола Димитров мисли дека Македонија е домат а ЕУ зелено пазарче

Никола Димитров мисли дека Македонија е домат а ЕУ зелено пазарче.   Последната изјава на Димитров, пред неформалната средба на министрите за надворешни работи, на земјите членки на Европската унија, кој се одржува во Талин, Естонија, сосема јасно го затвори кругот, како македонската дипломатија ја гледа Република Македонија, во однос …

повеќе... »

Бугарија ќе и помогне на Македонија на патот кон НАТО

нато

Зајакнувањето на добрососедските односи меѓу Македонија и Бугарија се од полза не само за двете земји, туку и за регионот и за цела Европа, оценија министерката за одбрана Радмила Шекеринска и и нејзиниот бугарски колега, Красимир Каракачанов на работната средба одржана по потпишувањето на Договорот за добрососедство помеѓу Бугарија и …

повеќе... »

Пентагон ја критикува Турција поради купувањето на руски ракетни системи

нато

Пентагон ги критикува плановите на Турција за купување на руски зенитни ракетни системи С-400 наместо да инвестира во технологија на НАТО, објави „Хуриет дејли њуз“. Претходно, турските медиуми објавија дека зделката за купување на руски ракетни ситеми земја – воздух С-400 веќе е финализирана. – Наједноставно кажано добра идеја е …

повеќе... »

Москва: Авион на НАТО следеше руски авиони

нато

Три руски воени авиони, два ловци МиГ-31 и еден Ан-26 беа следени од НАТО авион ловец Ф-18, додека летале над меѓународните територијални води над Балтичко Море, соопшти руското Министерство за одбрана. – Додека руските авиони летаа над неутрални територијални води над Балтичко Море, ловец на НАТО Ф-18 им се приближи …

повеќе... »

Мајк Пенс вети поддршка од САД и НАТО за Грузија

Мајк Пенс

Потпретседателот на САД, Мајк Пенс вети поддршка од Вашингтон за Грузија за време на средбата со премиерот на земјата Георги Квирикашвили во Тбилиси, пренесе NewEurope. „Гледаме Грузија како на клучен стратешки партнер и стоиме зад нејзиниот територијален интегритет и вашите желби да станете членка на НАТО“, изјави Пенс. За возврат …

повеќе... »

Министерка за европски интеграции Јадранка Јоксимовиќ :Ние Србите не сме тројански коњ на руските интереси во Европа

Јадранка Јоксимовиќ

Српската министерка за европски интеграции Јадранка Јоксимовиќ во интервју за весникот „Вечерње новости“ изјави: „Ние Србите не сме тројански коњ на руските интереси во Европа, иако ги цениме поддршката и односот на Русија кон нашите интереси“. Во врска со литванското барање за преиспитување на политиката на проширување на ЕУ кон …

повеќе... »
Translate »
error: Content is protected !!