дома / аргива на тагови: партии

аргива на тагови: партии

Малку факти за партиите ВМРО – ДПМНЕ и СДСМ за изминатите 27 години

вмро дпмне - сдсм

Промените во раководните органи на политичките партии се процес кој е показател на демократските позитивни намери на членството компаративно со успехот. Во основа иако имаме посебен Закон за политички партии суштински тие се здруженија на граѓани со иста или слична политичка ориентација или убедување. И тоа само по себе значи …

повеќе... »

Што по изборите?

избори 2017

Премногу наивно дел од пониските ешалони и самопрогласени политички аналитичари прогнозираат дека СДСМ по огромната победа на локалните избори ќе повика на пролет на нови предвремени парламентарни надевајќи се дека поддршката која ја имаат втор изборен циклус во кој ВМРО – ДПМНЕ губи од поддршката на електоратот а нивниот е …

повеќе... »

Не сте јасни,се прислушкуваше за 27-ми април или 15-ти октомври?

прислушкување

Сосема конфузна ќе беше изјавата на Никола Груевски искажана во неговото гостување на Алфа ТВ дека тој и раководството на ВМРО – ДПМНЕ биле цел на прислушкување т.е. следење на комуникациите на над 100 мобилни телефони за време на изборниот и предизборниот процес ако истата не се надградеше со информацијата …

повеќе... »

Дали Јанева доби гаранции од СДСМ, Заев и “адекватните луѓе” дека СЈО ќе биде ОЈО?

Катица Јанева

Македонија, на 15 септември, 2015 година, се разбуди со енигмата “Who the f*ck is Катица Јанева?!”. Иако се знаеше дека веќе е последниот термин, од Договорот постигнат меѓу четирите претседатели, на политички партии од законодавниот дом, ВМРО – ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА, по ова прашање. Имено, евроамбасадорот Аиво Орав, …

повеќе... »
Translate »
error: Content is protected !!