дома / аргива на тагови: сдсм

аргива на тагови: сдсм

Лазар Еленовски – човек за сите партии или сончоглед?

Лазар Еленовски човек за сите партии Еленовски е роден на 19 март 1971 година во Скопје. Дипломирал на Економскиот факултет при Универзитетот Свети Кирил и Методиј каде завршува и постдипломски студии од областа на Економскиот развој и меѓународните финансии. Со политика започнува да се занимава од 1992 година кога станува …

повеќе... »

Мега интервју со г-дин Љупчо Палевски за актуелните состојби (СДСМ, ВМРО, ДУИ,Името Македонија,Бизнисот,Трета)

Мега интервју со г-дин Љупчо Палевски Прв дел: Околу политиката, СДСМ и минатото Палевски, вие во СДСМ не сте активни веќе 18 години или нешто по 2000 година од локалните избори до кога бевте претседател на градската организација на СДСМ. Од тогаш стоите на ставот дека резултатите на партијата беа …

повеќе... »

Се се менува, само Шеќеринска не е минлива и менлива, по навика или..?

Се се менува, само Шеќеринска не е минлива и менлива, по навика или..?   Она што е општ опис на вечниот човек “number 2” во СДСМ е дека Радмила Шеќеринска Јанковска е родена во Скопје на 10 јуни 1972 година. Своето формално високо образование го започнува “традиционално” за СДСМ на …

повеќе... »

2 дел: Македонија под оваа власт покажа дека е многу гостопримлива земја- Овде веќе и самите ние се чувствуваме како гости!

сдсм влада

Изјавата на Села дадена на 29 декември 2016 година е јасна: “Сите албански партии треба да направат заедничка платформа за обединување на Албанците во Македонија. Ние како Алијанса за Албанците ќе присуствуваме на оваа средба. Очекуваме нашите услови да бидат прифатени и сите Албанци да застанат зад нив. Албанскиот јазик …

повеќе... »

Малку факти за партиите ВМРО – ДПМНЕ и СДСМ за изминатите 27 години

вмро дпмне - сдсм

Промените во раководните органи на политичките партии се процес кој е показател на демократските позитивни намери на членството компаративно со успехот. Во основа иако имаме посебен Закон за политички партии суштински тие се здруженија на граѓани со иста или слична политичка ориентација или убедување. И тоа само по себе значи …

повеќе... »

Што по изборите?

избори 2017

Премногу наивно дел од пониските ешалони и самопрогласени политички аналитичари прогнозираат дека СДСМ по огромната победа на локалните избори ќе повика на пролет на нови предвремени парламентарни надевајќи се дека поддршката која ја имаат втор изборен циклус во кој ВМРО – ДПМНЕ губи од поддршката на електоратот а нивниот е …

повеќе... »

Не сте јасни,се прислушкуваше за 27-ми април или 15-ти октомври?

прислушкување

Сосема конфузна ќе беше изјавата на Никола Груевски искажана во неговото гостување на Алфа ТВ дека тој и раководството на ВМРО – ДПМНЕ биле цел на прислушкување т.е. следење на комуникациите на над 100 мобилни телефони за време на изборниот и предизборниот процес ако истата не се надградеше со информацијата …

повеќе... »

2 дел: Дали Јанева доби гаранции од СДСМ, Заев и “адекватните луѓе” дека СЈО ќе биде ОЈО?

Катица Јанева

Всушност цел 15 септември, 2015 година, вторник, ќе остане запаметен како ден кога законодавниот дом, Уставот на Република Македонија го третираше како небитен за сметка на партиските договори и интереси. Прво, во 13 часот започна 68-мата седница на Собранието на Република Македонија за 15 септември, 2015 година. Седницата започна со …

повеќе... »

Србија тврди дека во и од Македонија шпионирале, македонската влада ги корегира дека УНЕСКО и Косово се во прашање

србија

Сосема е логично да оној кој ве обвинува прво го сослушате па излезете со изјава, аргументи или демант. Македонското министерство за надворешни работи а и македонската влада по повлекувањето и временото затворање на амбасадата на Република Србија во Република Македонија брзоплето излезе со изјави дека Србија вака реагира затоа што …

повеќе... »
Translate »
error: Content is protected !!