дома / аргива на тагови: собрание

аргива на тагови: собрание

Зошто дел од пратениците воопшто земаат плата?

пратеници

Македонија со своите пратеници е рекордер во повеќе сегменти. Прво во пратеници кои цел свој работен век го поминале на работното место пратеник каде до скоро прво место имаше Љубисав Иванов – Ѕинго, а од скоро по сите параметри тоа е Амди Бајрам кој на последните избори од 11 декември …

повеќе... »

Кој е Стојан Андов?

Кој е Стојан Андов? Човекот кој ги менува политичките ставови со брзина на светлината. Стојан Андов е роден во Кавадарци на 30 ноември 1935 година каде завршил и основно и гимназија. Дипломирал на Економскиот факултет во Скопје а магистрирал на Факултетот на политички науки во Белград во 1972 година. Андов …

повеќе... »

Вељановски и Талат Џафери од пратеник до претседател со фалсификат!

“Талат Џафери од пратеник до претседател со фалсификат! Што беше суштинско за да се легитимира целата фарса на СДСМ и ДУИ но и делегитимира Уставот на Република Македонија и Деловникот за работа на законодавниот дом на РМ?!” На 11 декември, 2016 година, беа одржани деветтите избори за пратеници во законодавниот …

повеќе... »

Што по изборите?

избори 2017

Премногу наивно дел од пониските ешалони и самопрогласени политички аналитичари прогнозираат дека СДСМ по огромната победа на локалните избори ќе повика на пролет на нови предвремени парламентарни надевајќи се дека поддршката која ја имаат втор изборен циклус во кој ВМРО – ДПМНЕ губи од поддршката на електоратот а нивниот е …

повеќе... »

Зошто амнестија за насилниците од 27-ми април 2017 година?!

амнестија

Прилично политичка незрелост и аматеризам, а во изборна кампања кога губите од сите можни идеи и проекти па и неправилности кои Никола Груевски ги објавува на телевизија ама ете не ги пријавува никаде е да излезеш пред сопственото членство и македонската јавност со барањето законодавниот дом на Република Македонија да …

повеќе... »

Дали е шах-мат потег за да се одложат изборите? Бедредин Ибраими “жртва” од политичкото кокетирање или план за поништување на локалните?

Бедредин Ибраими “жртва” од политичкото кокетирање со Беса Прашањето на кое политичките партии треба да дадат одговор е: Kако сега во избори ДПА не е компатибилна да има член во ДИК кога можеа ваков предлог Закон да донесат веднаш по поместувањето на локалните избори или пред распишувањето на истите? Но …

повеќе... »

Се повеќе е извесно дека “Законот за употреба на јазиците” ќе помине во собранието. Неизвесно е само дали Иванов и Уставен суд ќе делуваат

собрание

“Се повеќе е извесно дека Закон за употреба на јазиците ќе помине во законодавниот дом, неизведно е само дали Иванов и Уставен суд ќе делуваат согласно овластувањата”   Предлог Законот за употреба на јазиците кој помина на извршна власт и чека мислење и одлука од Венецијанската комисија а ќе биде …

повеќе... »

Дали Јанева доби гаранции од СДСМ, Заев и “адекватните луѓе” дека СЈО ќе биде ОЈО?

Катица Јанева

Македонија, на 15 септември, 2015 година, се разбуди со енигмата “Who the f*ck is Катица Јанева?!”. Иако се знаеше дека веќе е последниот термин, од Договорот постигнат меѓу четирите претседатели, на политички партии од законодавниот дом, ВМРО – ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА, по ова прашање. Имено, евроамбасадорот Аиво Орав, …

повеќе... »

Собранието на Црна Гора ја усвои фискалната стратегија на ЦГ за 2020 година

црна гора

Собранието на Црна Гора ја усвои фискалната стратегија на ЦГ за 2020 година, како и измените и дополнувањата на Законот за данок на додадена вредност и акцизи. Основните измени се однесуваат на зголемување на стапката од 19 на 21 отсто што ќе се применува од 1 јануари 2018 година и …

повеќе... »
Translate »
error: Content is protected !!