дома / аргива на тагови: србија

аргива на тагови: србија

Дали Заев и подготвува на Република Македонија “Букурешки договор III дел?!”

Зоран Заев

Македонската надворешна политика, во однос на Република Грција како наш јужен сосед, кој не ни го признава постоењето по неколку параметри веќе 24 од 27 години постоење како суверена држава, по се изгледа ќе заврши со постигнување “нов Букурешки договор”, трет дел. Имено “спорот” со името кој е најексплоатиран, опфаќа …

повеќе... »

Србија тврди дека во и од Македонија шпионирале, македонската влада ги корегира дека УНЕСКО и Косово се во прашање

србија

Сосема е логично да оној кој ве обвинува прво го сослушате па излезете со изјава, аргументи или демант. Македонското министерство за надворешни работи а и македонската влада по повлекувањето и временото затворање на амбасадата на Република Србија во Република Македонија брзоплето излезе со изјави дека Србија вака реагира затоа што …

повеќе... »

По српското, ќе следи ли и грчко “Охи”?!

сценарио

Македонската инстант дипломатија со која владата на Заев сакаше да ги реши четвртвековните отворени прашања со соседите вроди со плод. Плодот е гнил. По реакцијата на официјален Белград времено да ја затвори своето дипломатско претставништво во Скопје и во очекување на обраќање на заменик премиерот и министер за надворешни работи …

повеќе... »

Ќе и каже ли Република Србија едно големо “НЕ” на Република Македонија?

Ќе и каже ли Република Србија едно големо “НЕ” на Република Македонија? Прво и основно ваков вид на “евакуирање” на цело дипломатско претставништво на една соседна земја без претходно најавување не се случило во општата историја на дипломатијата во светот а не пак на Балканот. Второ, некој лаже. Македонското министерство …

повеќе... »

Албанија се крена на нозе: Уапсениот Морина да не се екстрадира од Хрватска во Србија

Морина

Исмаил Морина, човекот кој крена огромна прашина на квалификацискиот натпревар за Европското првенство помеѓу Србија и Албанија во 2014 година  уапсен е пред еден месец во Дубровник и наскоро треба да биде испорачан во Србија. Министерството за правда на Србија од Хрватска побара Морина да им биде испорачан што побрзо.Очекувањата …

повеќе... »

Министерка за европски интеграции Јадранка Јоксимовиќ :Ние Србите не сме тројански коњ на руските интереси во Европа

Јадранка Јоксимовиќ

Српската министерка за европски интеграции Јадранка Јоксимовиќ во интервју за весникот „Вечерње новости“ изјави: „Ние Србите не сме тројански коњ на руските интереси во Европа, иако ги цениме поддршката и односот на Русија кон нашите интереси“. Во врска со литванското барање за преиспитување на политиката на проширување на ЕУ кон …

повеќе... »
Translate »
error: Content is protected !!