дома / аргива на тагови: Video

аргива на тагови: Video

Таен надзор на човештвото: „Петте очи“ ја надгледуваат комплетната комуникација на планетата (видео)

петте очи

Системот  ECHELON е тајно име за систем за надгледување, собирање на податоци на мрежите како и нивни анализи, а со кој управуваат САД, Австралија, Канада, Нов Зеланд и Велика Британија, попознати како „Петте очи“. Системот е направен во доцните шеесетти години наминатиот век за да ја надгледа комуникацијата на СССР …

повеќе... »

Откриено што се крие зад мистеријата за 800 години стариот мобилен телефон (видео)

мистерија

Денес, во времето на современа технологија, еднакво е предизвикувачки, но малку побрзо дешифрирање на историските мистерии кои подолго време го држат човештвото во неизвесност. Една од најконтроверзните археолошки мистерии е откритието на славниот „телефонот стар 800 години“ пронајден во Австрија. И навистина, предметот личи на денешните мобилни телефони, поточно на …

повеќе... »

Потсетување: Мицкоски – По триумфот на локалните ќе бараме предвремени парламентарни избори

Христијан Мицкоски

Ни претстојат локалните избори и целокупната оваа активност која што ја нарековме работно лето чувствуваме, а тоа го потврдуваат и анкетите од терен дека локалните избори ќе бидат уште еден триумф за ВМРО-ДПМНЕ, изјави генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска во Кичево. -По изборите оваа есен ние ќе одиме …

повеќе... »

Погледнете ја визијата на Елон Маск за подземна транзит мрежа на тунели каде автомобилите патуваат и се движат на шини со 130 километри на час (видео)

елон маск

„Боринг Компани“ е инфраструктурна компанија основана од страна на Елон Маск, кон крајот на 2016 година. Инспириран од метежот во сообраќајот низ Лос Анџелес, во кој пред неколку месеци и самиот заглавил, Елон го направил својот најнов иновативен проект. За време на последната „TEDTalk “ конференција, беше промовиран неговиот проект, …

повеќе... »

Руски воен истражувачки центар го претстави прототипот на борбеното одело на следната генерација(видео)

војник

Руски воен истражувачки центар го претстави прототипот на борбеното одело на следната генерација.  Прототипот се состои од кацига, која го покрива и го штити лицето, и околоп за телото, кој претставува производ на врвна технологија на иднината. Оклопот има егзоскелет чија намена е да ги зголеми перформансите и издржливост на војниците …

повеќе... »

Технологијата со помош на која се прават лажни и монтирани снимки (видео)

технологија

Истражувачите од Универзитет во Вашингтон развиле технологија која користи машинско учење за совладување на движење на лицето и подоцна произведува доста автентични видео – снимки. Со други зборови, станува збор за технологија која го чита изразот на лицето и врз основа на алгоритам учи и репродуцира движења врз основа на …

повеќе... »

Научник случајно признал дека постои „временска контрола“ која токму сега се случува над Америка (видео)

контрола

Во прилог емитуван на мејнстрим телевизијата CBS пред неколку години, физичарот dr. Michio Kaku случајни признал дека небото се прска со наночестички и „ласери“ за да се модифицира времето. Додека некои луѓе се запознаени со тајните на геоинженерингот и прскање на небото кои токму сега се случуваат, ретко тоа ќе …

повеќе... »

Последна објава на Боуви на интернетот: Google се илуминати

Боуви

Дејвид Боуви  беше редовен соработник на форумот на порталот  bowie.com, на неговата официјална интернет страна,  а неговата конечна порака, напишана неколку недели пред да почине содржела пророчко предупредување за иднината на човештвото во светот на информации под контрола на Google. Опишувајќи ја иднината на нашето општество, доколку биде контролирано од …

повеќе... »

Kако изгледа крвта зголемена под микроскоп за 1000 пати? (видео)

крв

Крвта е нешто што навистина ретко сакаме да гледаме затоа што поради популарната култура и холивудските филмови не асоцира на повреди, смртта и други непријатности, иако токму таа е тоа што не одржува живи. Во теорија знаеме дека нашата крв е составена од бели и црвени крвни зрнца, но што …

повеќе... »

Поранешен член на Илуминатите:Подготвен сум да го споделам со светот тоа што го знам (видео)

илуминати

На Интернетот повторно се шири приказната на човекот кој навел дека бил член на тајното друштво на Илуминатите и на еден сајт напишал како се приклучил, кои се тајните на оваа мистериозна група и што се крие од очите на светот. Коментарите во врска со оваа приказна се најразлични, некои …

повеќе... »

Најмистериозното место на светот: Погледнете што се крие на дното на Бермудскиот триаголник (видео)

бермудски триаголник

Бермудскиот триаголник претставува една од најголемите светски мистерии. Меѓутоа, научниците дошле до големо откритие. Имено, две џиновски подводни пирамиди направени од дебело стакло, се пронајдени во центарот на Бермудскиот триаголник. Океанографот нагласил дека технологијата и е непозната на модерната наука и дека е дизајнирана на таков начин што пирамидите стојат …

повеќе... »

Тука се кријат масоните: 13 локации на кои тајно се состанува масонерија ширум светот (видео)

масони

Слободните ѕидари се една од најмистериозните и најконтроверзните организации на светот. Масоните постојат со векови, а ако им се верува на гласините, нивната организација делува во тајност уште и поодамна. Прва ложа во Германија настанала во Хамбург и тоа само две децении по настанокот на Големата ложа во Лондон во …

повеќе... »

Еве како брзо да ја решите Рубиковата коцка (видео)

Рубиковата коцка, славната играчка која до сега е продадена во тристотини милиони примероци, направена во 1975 година во Унгарија. Позната е и како Унгарска или Магична коцка. Нејзиниот изумител е професорот Ерне Рубик, унгарски архитект. Ја патентирал по број HU170062. Подоцна ја изложил на разни меѓународни саеми, но никогаш не …

повеќе... »
Translate »
error: Content is protected !!