дома / аргива на тагови: вмро – дпмне

аргива на тагови: вмро – дпмне

Силвана Бонева или втората прва дама на ВМРО – ДПМНЕ

Силвана Бонева

Доскорешниот член на Државната изборна комисија од редовите на ВМРО – ДПМНЕ, Силвана Бонева на пошироката јавност и е позната по неколку афери кои се објавија во јавноста иако никогаш не резултираа со судски епилог. Едната беше преголемите суми за патни трошоци, а втората беше доделувањето екстра плати како награда …

повеќе... »

Христијан Мицкоски, “либералниот” ФБ “потенцијален лидер” на ВМРО – ДПМНЕ без афери

Христијан Мицкоски, “либералниот” ФБ “потенцијален лидер” на ВМРО – ДПМНЕ без афери   На ден (2017-08-25 12:45) на предходна телефонска дискусија испративме електронска пошта со прашања за интервју со генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, проф.др Мицкоски. Иако два пати со позитивна најава дека ќе добиеме одговори, до овој момент на објава …

повеќе... »

ВМРО – ДПМНЕ сепак им даде легитимитет на изборите!?

вмр - дпмне

Беше трагикомична изјавата на Никола Груевски во тотално исто сценарио и жаргон како Зоран Заев своевремено дадена два часа по затворањето на гласачките кутии дека ВМРО – ДПМНЕ не ги признава резултатите од локалните избори кои ги нарече “мафијашки”. И тоа не би било се, ако Груевски не поставеше и …

повеќе... »

Малку факти за партиите ВМРО – ДПМНЕ и СДСМ за изминатите 27 години

вмро дпмне - сдсм

Промените во раководните органи на политичките партии се процес кој е показател на демократските позитивни намери на членството компаративно со успехот. Во основа иако имаме посебен Закон за политички партии суштински тие се здруженија на граѓани со иста или слична политичка ориентација или убедување. И тоа само по себе значи …

повеќе... »

Збогум Никола?!..Не така лесно, прво некој да ја плати сметката!

Никола Грувески

По основ на локалните избори 2017 година стојат 2 факти. ВМРО – ДПМНЕ никогаш не претрпела ваков пораз во 27 години постоење и раководството на ВМРО – ДПМНЕ никогаш во 27 години очајно не се обидело ваков скандал да го протурка под тепих. Зошто се изгуби и повеќе е анализирано …

повеќе... »

Што по изборите?

избори 2017

Премногу наивно дел од пониските ешалони и самопрогласени политички аналитичари прогнозираат дека СДСМ по огромната победа на локалните избори ќе повика на пролет на нови предвремени парламентарни надевајќи се дека поддршката која ја имаат втор изборен циклус во кој ВМРО – ДПМНЕ губи од поддршката на електоратот а нивниот е …

повеќе... »

Во ВМРО – ДПМНЕ кадровниците работеа, ама по лански календар

вмро - дпмне

Изборите од 15-ти октомври и се поизвесниот резултат од вториот круг од 29-ти октомври каде ВМРО – ДПМНЕ ќе забележи убедлива победа во вкупно не повеќе од 4 до 5 општини и каде ќе има мнозинство во 3 општински совети не се резултат на т.н. казна од страна на членството …

повеќе... »

ВМРО – ДПМНЕ по изборите го губи приматот најголема политичка партија во Собранието?!

собрание

Многумина сметаат дека се политички игри и шпекулации што ДУИ тропнала на врата на ВМРО – ДПМНЕ и дека побарала поддршка за виталните градови каде во втор круг ќе се бие битка за градоначалник што на албанците им е особено важно затоа што фигурата на градски татко им е суштинска. …

повеќе... »

Зошто амнестија за насилниците од 27-ми април 2017 година?!

амнестија

Прилично политичка незрелост и аматеризам, а во изборна кампања кога губите од сите можни идеи и проекти па и неправилности кои Никола Груевски ги објавува на телевизија ама ете не ги пријавува никаде е да излезеш пред сопственото членство и македонската јавност со барањето законодавниот дом на Република Македонија да …

повеќе... »

Зошто ВМРО – ДПМНЕ на локалните избори заврши со вакви резултати?

избори 2017

Прво резултатот на изборите беше помалку или повеќе очекуван. И за тоа има не многу но доволно анализи од стручни лица кои поминале малку повеќе од 12 години во светот на политиката. Некој од нив се професионалци во својата фела и ја “израснаа” државата па често знаат одлично да проценат …

повеќе... »

Не сте јасни,се прислушкуваше за 27-ми април или 15-ти октомври?

прислушкување

Сосема конфузна ќе беше изјавата на Никола Груевски искажана во неговото гостување на Алфа ТВ дека тој и раководството на ВМРО – ДПМНЕ биле цел на прислушкување т.е. следење на комуникациите на над 100 мобилни телефони за време на изборниот и предизборниот процес ако истата не се надградеше со информацијата …

повеќе... »

Станува ли ВМРО – ДПМНЕ партија на одлични колумнисти?!

вмро - дпмне

Староновиот извршен комитет на ВМРО – ДПМНЕ отвори многу прашања на кои претседателот на ВМРО – ДПМНЕ требаше да даде одговори веднаш по именувањето на новите, а и реизборот на старите членови. Никола требаше да одговори прво колку претходните лоши кардови политики се негова одговорност, а колку лична? Груевски требаше …

повеќе... »

Реформаторите во ВМРО – ДПМНЕ се внатрешен или надворешен непријател на пријателот?

реформатори вмро - дпмне

Прилично чудно беше што звучни новинарски имиња по констатацијата дека Никола Груевски води погубна политика и дека ВМРО – ДПМНЕ не изненадило со резултатот ја прилепуваа и додавката, и пред избори и по избори, “затоа што е уценуван”. Но никој не кажа ни од кого, ни зошто, ни за што. …

повеќе... »

Каде и дали загуби ВМРО – ДПМНЕ 121.660 гласачи?

вмро - дпмне

Прво за да бидеме објективни ова не се гласачи кон кои ВМРО – ДПМНЕ се обраќаше т.е. традиционално над 30% неопределените. Ова се 121.660 гласови од електоратот на партијата и тоа покрај изјавите на самите членови и симпатизери беше интегрален дел од последната изјава на претседателот на партијата Никола Груевски. …

повеќе... »

Министерство за култура: ВМРО-ДПМНЕ го блокира доделувањето на наградата „23 Октомври“

23 октомври

Министерството за култура денеска преку соопштение информира дека годинава нема да се додели Државната награда „23 Октомври“ со образложение дека поради блокадата на собраниската комисија за избори и именувања од страна на ВМРО-ДПМНЕ навреме не е избран Одборот за доделување на наградата. Од министерството информираат и дека поради тие причини …

повеќе... »
Translate »
error: Content is protected !!