дома / аргива на тагови: зоран заев

аргива на тагови: зоран заев

Дали Заев и подготвува на Република Македонија “Букурешки договор III дел?!”

Зоран Заев

Македонската надворешна политика, во однос на Република Грција како наш јужен сосед, кој не ни го признава постоењето по неколку параметри веќе 24 од 27 години постоење како суверена држава, по се изгледа ќе заврши со постигнување “нов Букурешки договор”, трет дел. Имено “спорот” со името кој е најексплоатиран, опфаќа …

повеќе... »

2 дел: Македонија под оваа власт покажа дека е многу гостопримлива земја- Овде веќе и самите ние се чувствуваме како гости!

сдсм влада

Изјавата на Села дадена на 29 декември 2016 година е јасна: “Сите албански партии треба да направат заедничка платформа за обединување на Албанците во Македонија. Ние како Алијанса за Албанците ќе присуствуваме на оваа средба. Очекуваме нашите услови да бидат прифатени и сите Албанци да застанат зад нив. Албанскиот јазик …

повеќе... »

Дали “старо купујем” е новото кадрово мото на СДСМ?!

жерновски

Предизборната кампања за локалните избори кои се очекува да се одржат на 15 октомври може да почне. Веќе се јасни предлог кандидатите и предлог советничките листи за сите 80 општини меѓу кои и оние 10 кои го сочинуваат градот Скопје. Она што можеше да се испазари, се испазари, она што …

повеќе... »

Кога Македонци врз кои е извршен егзодус ќе го поздрават договор за негирање на македонско малцинство …

бегалци

Кабинетот на премиерот Заев стана стана чудотворен. Редовно, на дневна база, грижно избрани категории граѓани доаѓаат, имаат едночасовна средба со него, по која сите нивни проблеми се решаваат со прегратка. И сакале или не, тука мора да симнеме капа на министерот за пропаганда, како Заев во неговите активности е претставен …

повеќе... »

Дали Заев ќе го смени борецот против “непотизам” Драги Рашковски?

драги рашковски

Доцент д-р Драги Рашковски – новиот генерален секретар на Владата на Република Македонија има прилично импозантна образовна биографија. Рашковски е роден во Струмица во 1984 година каде завршува и основно и средно образование при природо-научна гимназија. Има како е приложено три магистратури од областите на ѓраганското материјално и граѓанското процесно …

повеќе... »

Заев: Ќосето прво ќе го тргнеме од пред судот каде што се дели правдата

споменик

Премиерот, Зоран Заев, најави дека првиот споменик од проектот „Скопје 2014“ кој ќе биде дислоциран по направената стручна ревизија во Министерството за култура, ќе биде споменикот на Андон Јанев Ќосето сместен пред судската палата. На вчерашниот митинг во Центар, Заев рече дека извештајот на експертите е веќе готово. Доколку СДСМ …

повеќе... »

Прибе 2 или како ЕУ ја оцени работата на Владата на Заев?!

прибе

Експертската група на Рајнхард Прибе која во јули беше во Македонија го достави својот извештај. И кога не би знаеле дека Прибе во целата своја кариера 4 години бил задолжен за рибниот фонд на ЕУ и ги чувал Антартикот и Арктикот, само 5 години по пензионирањето се занимавал со проблематиките …

повеќе... »
Translate »
error: Content is protected !!